İzmir'de örnek bir sağlık ocağı

20 bin nüfusa hizmet veren İzmir'in Üçkuyular semtindeki Fahrettin Altay Sağlık Ocağı, altı doktor, altı hemşire, beş ebesi ve hastaya farklı yaklaşım uygulamalarıyla bölgenin en önemli sağlık tesisi haline geldi.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - 20 bin nüfusa hizmet veren İzmir'in Üçkuyular semtindeki Fahrettin Altay Sağlık Ocağı, altı doktor, altı hemşire, beş ebesi ve hastaya farklı yaklaşım uygulamalarıyla bölgenin en önemli sağlık tesisi haline geldi. 1992 yılında kurulan ocak, yılda 35-38 bin hastaya hizmet vererek İzmir'deki 233 sağlık ocağı arasında en aktiflerden biri oldu. 25 kişilik eğitim salonunda ayda en az bir kez vatandaşlarla şeker, tansiyon, meme kanseri gibi hastalıklar konusunda bilgilendirme toplantısı yapılan sağlık ocağında, her hafta cuma akşamüstü hizmetiçi eğitim de gelenek haline getirildi.
Fahrettin Altay Sağlık Ocağı sorumlu hekimi Hüseyin Çetinel, şunları söyledi: "Bölge tabanlı hizmet modeline geçtiğimizde hastalara kolaylık olsun diye biz de bir model ortaya koyduk. Hekim başına 5 bin nüfus düşecek şekilde ocağın hizmet alanını dört bölgeye ayırdık. Her bölgeyi kırmızı, sarı, mavi ve yeşil renklerle belirledik. Her bölgenin hekimine bir muayene odası verip, bu odaları ve kapılarını bölgesinin rengine boyadık. Sonra da bu dört bölgeden gelen hastalara hangi renkli odada hangi doktora muayene olacağını söyledik. Mahallelere yazılar da gönderdik. Yani hepimiz mahallelerin doktorları olduk. Sağlık müdürlüğümüz, kalite belgesi için ocağımızı Sağlık Bakanlığımıza önerdi."