İzmir'de otobüs şoförünün hukuk zaferi

İzmir'de otobüs şoförünün hukuk zaferi
İzmir'de otobüs şoförünün hukuk zaferi
İzmir'de toplu ulaşım hizmetini sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü kadrosuna geçmek için açtıkları davayı kazanmalarının ardından işten çıkarılan şoförlerden Alper Şen, işe iade davasını kazandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarına rağmen kadrolarının belediyenin şirketi İZELMAN'da olan şoförlerin açtığı davada mahkemenin işçiler lehine karar vermesinin ardından 100'den fazla şoför işten çıkarıldı. Bu şoförlerden Alper Şen, avukatı Volkan Çakır aracılığıyla İzmir 10. İş Mahkemesinde işe iade davası açtı.

Davanın ikinci celsesinde Hakim Aynur Özcan İlhan, işveren İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü'nce yapılan fesih kararının geçersizliğine ve davacı Alper Şen'in işe iadesine karar verdi. İlhan, davacının yasal süre içinde başvurmasına rağmen işverence süresi içinde işe başlatılmaması halinde ödenmesi gereken tazminat miktarının, davacının kıdemi ve fesih sebebi göz önüne alınarak davacının 4 aylık brüt ücreti tutarında belirlenmesine hükmetti.

Avukat Çakır, müvekkilinin ve aynı durumda olan diğer işçilerin ESHOT'a ait iş yerinde şoför olarak çalışmalarına rağmen işe girişinin belediye şirketi İZELMAN AŞ üzerinden gösterildiğini, bu yüzden işçilik hak ve alacaklarının eksik ödendiğini, haziran ayında açtıkları davaları kazandıklarını anlattı.

Mahkeme kararıyla şoförlerin kadrolarının ESHOT'a geçmesinin ardından, 20'şerli gruplar halinde işten çıkarılmaya başlandığını belirten Çakır, "verimsiz çalışma" gibi haksız ve gerçek dışı gerekçeyle bugüne dek 100'den fazla şoförün işten çıkarıldığını söyledi. Çakır, işten çıkarılan müvekkili Alper Şen'in işe iade davasının diğer işçiler için de emsal teşkil edeceğini vurguladı.

DHA - Bahri Karataş