İzmir'de PKK operasyonu: 'Bomba timi' iddiasıyla üç kişi gözaltında

İzmir'de PKK operasyonu: 'Bomba timi' iddiasıyla üç kişi gözaltında
İzmir'de PKK operasyonu: 'Bomba timi' iddiasıyla üç kişi gözaltında
İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekiplerinin düzenlediği operasyonda, kentte bombalı eylem planladıkları iddiasıyla, 36 yaşındaki İ.E. ile kendisine yardım eden 2 arkadaşı gözaltına alındı.

RADİKAL – İzmir’de düzenlenen operasyonda, kentte PKK adına bombalı eylemler yapmayı planladığı iddia edilen İ.E. ile ona yardım ettiği öne sürülen iki kişi gözaltına alındı. Operasyonda, C4 plastik patlayıcının gübreyle güçlendirilmesinden elde edilen 17.5 kilo RDX patlayıcı ile 10 el bombası, düzenekler ele geçirildiği belirtildi. Gözaltına alınan kişilerin, sahte 'Polis Haber Gazetesi' tanıtım kartıyla bugünkü 10 Kasım törenlerinin düzenlendiği alana girerek eylem yapmayı planladıkları öne sürülüyor.

İddiaya göre, PKK kamplarında bomba eğitimi aldığı belirtilen İ.E., 1 Kasım genel seçimleri öncesi İzmir'de, yapılacak olan parti toplantıları ile mitinglerde bombalı eylem yapmak için kente geldi. Ancak İ.E., Diyarbakır'dan geldiği andan itibaren, İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince takibe alındı. Kentteki bir çok noktada çeşitli partilerin etkinlerinde keşifler yapan İ.E., polislerce de 24 saat takip edildi. Teknik takip sırasında da bağlantıda olduğu kişilere, polisin güvenlik önlemlerini arttırdığını söyleyip bombalı saldırıyı yapamayacağını anlatan İ.E., kentten ayrıldı.

'BOMBAYI TOPRAKTAN ÇIKARDI'

İ.E.'nin kente yeniden dönmesi üzerine polisin takibi yeniden başladı. Polis ekipleri de, üzerinde bomba bulunmadığını bildikleri İ.E.'nin suç ortaklarını ve patlayıcının yerini öğrenmek için yakalamak yerine yakından kontrollü olarak takibi sürdürdü. İ.E., bu gece yarısı Gaziemir EVKA 7 bölgesindeki ormanlık alanda patlayıcıyı topraktan çıkardığında, yanında bulunan B.İ. ve M.A. ile birlikte yakalandı.

Gözaltına alınan 3 kişinin kullandıkları adreslerde de sabaha karşı operasyon düzenlendi. Aramalarını halen devam ettiği açıklandı.

(DHA - AA)