İzmir'de protestoculardan meşaleli gösteri

İzmir'de protestoculardan meşaleli gösteri
İzmir'de protestoculardan meşaleli gösteri
İstanbul'daki Gezi Parkı protestosuna destek için İzmir Kordonboyu'na gelenlerin kurduğu çadırlar Kordon'u çadırkente çevirdi.

İZMİR - Gezi Parkı protestolarının mekanı olan İzmir'deki Gündoğdu Meydanı'nın çevresine yüzlerce kamp çadırı kuruldu. Kordonboyu'ndaki yeşil alanda neredeyse boş yer kalmadı.

Protestocular burada kendi yemeklerini pişirip arkadaşlarına da dağıtırken, dışarıdan da çok miktarda yardım geldiği dikkat çekti. Gençler çimlere oturup 'Gezi direnişini' sürdürürken birçoğunun ailesinin de çevredeki kafelerde kendilerini bekliyor. Bu arada meydan ve Kordon'da çocuklara yönelik resim, müzik etkinlikleri yapılıyor, kitaplar, dergiler de paylaşılıyor. 

Akşam saatlerinde ise Gündoğdu Meydanı'nda meşalelerle hazırlanmış görsel bir şov vardı. İzmir'de spor kulüplerin taraftarları bir araya gelip kentte Taksim Gezi Parkı protestosu eylemlerinin adresi olan Gündoğdu Meydanı'nda meşaleli şov yaptı, görsel şölen izleyenleri büyüledi.

İzmir kulüpleri Karşıyaka, Altay, Göztepe, Bucaspor, İzmirspor ve Altınordu'nun binlerce taraftarı, hem birleşme hem de gezi protestolarına destek vermek için Gündoğdu Meydanı'nda toplandı. Alanda attıkları sloganlar birbirlerine karışan, renk ayrımı yapmaksızın kol kola eğlenen taraftarlar, saat 21.00'de, işaret fişeğinin Körfez'e doğru ateşlenmesiyle ellerindeki meşaleleri yaktı. Bir anda yakılan meşaleler, Gündoğdu Meydanı ve Birinci Kordon'u adeta yaktı, ortaya çıkan görsel şölen, izleyenleri büyüledi. İlk kez taraftarların bir araya geldiği gösteri, büyük takdir toplarken, hep bir ağızdan İstiklal Marşı'da okundu. Dilek balonlarının da gökyüzüne bırakılması kentteki görsel şöleni arttırdı. 

Kentteki protesto eylemlerinin bugünün de ise, akşam saatlerinden itibaren gruplar, yine Gündoğdu Meydanı'nda toplanmaya başladı. Alandaki kalabalık, hafta sonu tatili nedeniyle her geçen dakika arttı ve meşaleli eylemin yapıldığı saatlerde sayı 20 bine ulaştı. Alandaki her zaman gibi olduğu ilginç eylemler dikkat çekerken, kimileri, isteklerin yazılı olduğu kağıtları astığı dilek ağaçları yaptı, kimileri ise, fidan dikimine davet etti. Eylemi, fırsata çevirenleri de görmek mümkündü. Üzerinde, 'Çapulcuyuz ama havamız yerinde' yazılı atkılar ile yine farklı figürlerin ve sloganların olduğu tişörtler satışa çıkarıldı. Meydana seyyar tuvaletler de konuldu.


HDK KORTEJİYLE GERGİNLİK
Bu arada, alanda stant açan 'Hakların Demoktarik Kongresi' adlı grubun yaklaşık 150 üyesinin, önde elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterinin taşındığı kortejle yürüyüşe geçmesi gerginliğe neden oldu. Posteri görüp atılan Kürtçe sloganları duyan meydandaki diğer gruplar, korteje büyük tepki gösterdi. 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Kahrolsun PKK ' sloganlarıyla korteje karşılık veren gruplar, ellerindeki Türk bayraklarıyla tepkilerini dile getirdi. Birbirleriyle uzun süreli sözlü sataşmada bulunan kortej ile gruplar, sağduyulu kişilerin araya girerek tansiyonu düşürmesiyle fiziki bir temas yaşamadan ayrıldı. Kortej, Gündoğdu Meydanı'nı da kapsayan yürüyüşün ardından Alsancak İskelesi yakınlarındaki stantlarına geri döndü. 


DHA  http://www.radikal.com.tr/113683811368381

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ONLAR - Roza lüxemburg

  Onlar bu sabah çıkıp dövülenleri suçlayacaklar, biz bu sabah kalkıp "İyi misin?" diye arkadaşlarımızı arayacağız. Onlar bu gece ayran içip mışıl mışıl uyuyacaklar, biz sofra kurup dostluğu, arkadaşlığı kutlayacağız. Onlar huzurlu rüyalar görecek, biz gerçeği görmek için birbirimizin güzel, aydınlık yüzlerine bakacağız. Onların çocukları babalarının göbekleriyle övünecek, bizim çocuklar babalarının kalbiyle... Onlar böyleyken, biz böyleyiz işte... Bu kavga bitmez! E. TEMELKURAN