İzmir'de sosyal medya operasyonu: 8 gözaltı

İzmir'de sosyal medya operasyonu: 8 gözaltı
İzmir'de sosyal medya operasyonu: 8 gözaltı
İzmir'de, nevruz kutlamaları ile Göztepe- Karşıyaka arasındaki derbi maçının aynı güne denk gelmesi üzerine 2 takımın bazı taraftarları, kutlama yaptırmayacakları yönünde sosyal medya üzerinde çağrı yaptılar

İZMİR - Harekete geçen İzmir Polisi, mesajı sosyal medyadan yayan bilgisayarların IP numaralarını belirleyip, 8 şüpheliyi 'Halkı kin ve nefret güderek şiddete yönlendirdiği' iddiasıyla gözaltına aldı.

Nevruz kutlamalarının önümüzdeki 17 Mart Pazar günü yapılmasının planlanması üzerine aynı güne denk gelen Göztepe-Karşıyaka futbol takımları arasındaki maç, bir gün sonraya ertelendi. Bunun üzerine 2 futbol takımının taraftarları olaya tepki gösterdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Habarleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın devreye girmesi ile maç tekrar pazar gününe alındı. Buna rağmen 2 takımın taraftarları sosyal medya üzerinde grup kurdu. Birlikte hareket edeceklerini ve BDP 'lilere nevruz kutlamalarını kente yaptırmayacakları yönünde 15 gün boyunca paylaşımda bulundu. Sosyal medyada paylaşılan bu çağrı kısa sürede İzmirlileri etkiledi. Olası provakasyonların ve olayların önüne geçmek için Kaçakçılık ve Organize Şuçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Özelikle tepki yorumlarının dışında şiddet çağrısı yapan mesajlara yönelik araştırma başlatıldı. Araştırma sonunda mesajların belli IP numaralara sahip bilgisayarlardan yapıldığı tespit edildi. Eş zamanlı yapılan operasyonda, Türk Ceza Kanunu'nun 216'ncı maddesi gereğince 'Halkı kin ve nefret güderek şiddete yönlendirdiği' iddiasıyla 8 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin bilgisayarlarına da incelenmek üzere el konuldu. Gözaltına alınan şüphelilerin vereceği ifadelerle ve el konulan bigisayarlar üzerinde yapılacak araştırmalar sonucu gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

VALİLİK KESİN KARARINI VERDİ

İzmir Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, sosyal medyada tepkilere neden olan ve Gündoğdu Meydanı'nda yapılması planlanan nevruz kutlamalarının Buca Göksu Mahalesi'nde yapılmasına karar verildi.(dha/Kadir Özen-Yusuf Yavuz)


  http://www.radikal.com.tr/112538411253846

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  birde şöyle bakın - aliismettekin

  izmirde gözgöz ve kafkaf düşman kardeşler, hatta kanlı bıçaklı, bıçakda döner bıçağı, kardeşler, bunların tarihte biraraya geldikleri görülmüş değil, ortak bir eylemleri yok bu güne kadar ve bu ülkenin gelmiş geçmiş en fazla seyirci toplayan maçlarıdır göztepe-karşıyaka maçları, nu maçlardan biri hala seyirci rekorounun sahibidir , şimdi bu iki uzlaşmaz seyirci grubu bir konuda birlikte tepki verdiler, eğer dediler bizim maçımız bu bdp mitingi nedeni ile ertelenirse o mitingi dağıtırız, birlikte hareket ederek dağıtırız. Bu aslında önemli bir veri, toplumda sessizlikle izlenen kibarca imralı süreci denen sürece karşı toplumda içten içe var olan tepkinin bir yansıması bu, bdp daha önce izmirde pek çok miting yaptı ama böyle bir tepki olmadı, heleki düşmanlıkları tarihe geçmiş iki kesimi bir araya getiren bu tepkiyi bu süreci yönetenler iyi analiz etmelidirler.

  Demokratikleşme - surrealist_tr

  Bu nasıl demokrasi anlayamıyorum,hala bayram kutlamalarının bile nerede yapılacağına vali karar veriyor.Bdp'nin demokratik özeklik talebinin ne kadar gerekli olduğunun bir kanıtı.Ademi merkeziyetçilik ancak Türkiyeye demokrasi getirebilir.

  izmir'de sosyal medya operasyonu hk. - fgemak

  AKP her ne kadar kamu gücünü kullanarak,bu tür operasyonlar düzenlesede zihinlerde kaynayan bir kazan var bu kazanı susturmak öyle kolay bir şey olmadığını düşünüyoruz.

  genlerle oynama meselesi - şetto

  dünya yüzünde halkın bir kesimi otoriteye karşı haklarını ararken sadece ve sadece türkiyede birtakım ırkçılar otoriteden yana olup bu hakkını aramakta olan halkın midesini bulandırır. bu davranış biçimi insan doğasına aykırı bir davranış biçimidir. hiçbir halkkesimi, başka bir halkın kesiminin hak arayışına mani olmak istemez. bu ve benzeri örnekler sadece türkiyede yaşanmaktadır. genlerle oynamanın komplo teorisi olduğunu söylerler ama bence bu genlerle oynama meselesi komplo olmaktan çıkmış ve gerçekleşmiş. ıspat isteyenler türkiyedeki ırkçılara baksınlar yeterli. uzun uzun bilimsel inceleme vs.yapmaya gerek yok

  Çağı dışı zihniyet. - karçiçekleri

  Bu ülkede yumuşak bir ortamın varlığından rahatsız olan kesim; ırkçı, faşist, çıkarcı fakat örgütlü bir azınlıktır. Ülkeninde en büyük sorunu bu çağdışı zihniyetin varolmasıdır. Bu zihniet yok edilmedikçe, yine kan dökülecek, yine kardeş kardeşi öldürecek.

  nefret suclari - Fidel Cinar

  nefret suclari artik devreye girmeli. PKK ye saldiriyorum adi altinda kurtlere ve diger halklara yapilan artik af edilmemeli ve haklarinda yasal islem yapilmalidir. irkcilik ve fasizm heryerde suctur. bunun hic bir milliyeti yoktur. Turkiye demokratiklesmelidir.