@ismailsaymaz

İzmir'de 'Twitter' sopası!

İzmir'de 'Twitter' sopası!
İzmir'de 'Twitter' sopası!
Sopalı sivil polislerin gezdiği İzmir'de şimdi de 29 kişi Twitter yüzünden gözaltında. 'Suç' twit'i: Polisimiz kendine yakışanı yapmalı, barışı sağlamalı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Twitter avında 33 kişi serbest

İzmir’de, 31 Mayıs-3 Haziran arasında Twitter’da Gezi Parkı paylaşımları üzerine Emniyet Müdürlüğü herakete geçti. Polis tarafından hazırlanan tespit tutanağında, ‘devam eden eylemlerin bu paylaşımlarla tahrik edilmeye ve amacından saptırılmaya devam edildiği, bir yandan da halkın siyasi olarak kutuplara ayrıştırıldığı ve farklı görüşteki insanların birbirine karşı kıştırtıldığı, olayların devamında kamu düzeni açısından daha elim olaylara sebep olabileceği, bu paylaşımların da bu amaçla örgütlü ve koordineli biçimde yapılıyor olabileceği’ iddia edildi. Bunun üzerine 38 kişi için yakalama kararı çıkarıldı ve bu kişilerden 29’u gözaltına alındı. Evlere yapılan baskınlarda telefonlara ve bilgisayarlara el konuldu.
TCK’nın 214 ve 217. maddelerine göre ‘suç işlemeye tahrik’ ve ‘kanunlara uymamaya tahrik’ suçlarından haklarından işlem yapılan gençlerden biri, üniversiteli Aynur Tıkıroğlu oldu. Evine yapılan operasyonla gözaltına alınan 23 yaşındaki Aynur Tıkıroğlu’nun suç içerdiği iddia edilen twitleri şöyle:
İzmir Gündoğdu Meydanı’nda toplanmaya devam ediyor.
Lütfen Basmane’ye çekmeye çalışan sivillere inanmayın
İzmir Alsancak wifi
şifreleri
Arkadaşlar polis bugün
İzmir’de alınan göstericileri alıp dağıtacakmış, taşkınlıkta bulunmayın, saldırmayın
İzmir’deki işkence ve gözaltılar için ÇHD’den Avukat Özgür Dinçer Çalım ile irtibat kurabilirsiniz
Ankara ’daki seyyar doktor numaralarını aktarıyoruz
Gezi Parkı olayındaki
17 yalan haber
Yaşananlardan ders alan Kadir Topbaş ne yapacak acaba? Bir dahakine hardal gazı mı sıkacak?
Basmane otopark, acil yardım. Bayıltana kadar dövüyorlar.
Halkınızı gazlayarak yaralayarak tahrik ederseniz, bundan herkes zarar görür. Polisimiz hemen kendine yakışanı yapmalı, barışı sağlamalı.
Elektrik kesintisi olabilirmiş, telefonları şarj edelim
Lanet olsun sizin gibi insanlara. Ambulansa gidenler bile rehin alınmış. Her yere dikkat edin, hiçbir yere saldırmayın, ne olur.
Tahrik olmayın, yakıp yıkmayın. Sadece yürüyün güzel insanlar.
DEÜ rektörlüğü önünde ambulans beklemekte.
Lütfen eylemlerdeki muhabir arkadaşlara hoşgörü...
İzmir Alsancak’taki taksi numaraları, paylaşın lütfen.
Gözaltındaki gençlerden Alper Gülüm’un son twit’i ise“Acil, İzmir Balçova tarafına avukat lazım, tanıdık avukatı olan yazsın” şeklinde oldu. Gülüm’ün diğer twitleri:
Antakya’da vurulan ölen kardeşim, tüm canı yananlar için vazgeçmeyeceğiz, yatacak yeriniz yok, olsa da biz rahat vermeyeceğiz!
Alsancak çok güzel, polis gelmedi tek provokasyon, olay yok, bakalım ilerleyen saatler ne olacak!
Ama şu çok net, İzmir’de bu gece yapılan insanlık suçuydu!
Sopanızı anladık da demir ne oğlum ucuna bıçak mi taktınız sopanın! Direniyoruz direneceğiz!!!
İzmir’de şu an ölüm var, Alsancak’ta öldürmeye çalışıyorlar acil yardım İZMİR’E
‘Herkes sanık, herkes tanık’
Avukat Fikret İlkiz, Twitter’da görüş bildirmenin ifade özgürlüğünün parçası olduğunu, dolayısıyla ‘suç işlemeye tahrik’ veya ‘suçu ve suçluyu övme’ diye değerlendirilemeyeceğini savunarak şöyle dedi:
“Böyle değerlendirmek, TCK’da yazılı olan, kişi temel hak ve özgürlüklerinin korunması ilkesiyle çelişir. Zaten Twitter üzerinden bir soruşturma açmak demek, herkesin sanıklığı ve herkesin tanıklığı demektir. Böyle bir soruşturma amacına uygun bir soruşturma değildir. TCK’nın 214 ve devamı maddeleri, kamuyu ilgilendiren suçlardır. ‘Önceden neden yapmadınız?’ diye de sorulur, ‘Bundan sonra yapacak mısınız?’ diye de sorulur. Bu, Twitter’da görüş açıklayanlar üzerinde
caydırıcı etki yaratmaktır.”
İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş da İzmir’de sosyal
medya kullanıcılarına yönelik yakalama ve aranma kararlarına itiraz ettiklerini belirtti.
Pekdaş, itirazın sonuçlarının
bugün belli olacağını söyledi.

Bilişim uzmanı hukukçu

Gökhan Ahi de İzmir’deki gözaltı vakalarını Radikal’e şöyle değerlendirdi: “Bu gözaltılar, kamuoyunda insanların sosyal medya kullanımlarını etkilemeye ve azaltmaya yönelik bir dikkat çekme çalışması da olabilir. Hakaret etmeden ve insanları galeyana getirmeden paylaşım yapan kimsenin korkmasına ve çekinmesine gerek yok. Tam aksine ünlü kişilerin ve belediye başkanı gibi kamu görevlilerinin halkı galeyana getirici paylaşımlardan kaçınmaları gerekir. Çünkü etki farkı vardır.”


  http://www.radikal.com.tr/113642211364222

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  PEKİ YA - pispor

  Kendine bağımsız adalet diyen kurum şu melih Gökçekin attığı Twit suç değil mi;Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 5 gündür Taksim Gezi Parkı için eylem yapan direnişçilere twitter'dan, "Vallahi sizi bir kaşık suda boğarız" dedi. Gökçek, twitter'dan tartıştığı bir kişiye, "Vallahi sizi bir kaşık suda boğarız ama dua edin ki biz demokrasiye inanıyoruz.. Biz de kaba kuvvet ve eşkıyalık yok" ifadesini de kullandı. .

  Baş belası Twitter ! - ilbeg

  Tez vakit susturula ! Kullananlar falakaya yatırıla, olmadı zindanlara atıla, millet bir ders ala, bir daha twit atmaya kalkmaya ! Devam ederse önce eller kesile, olmadı kelle koparıla ! Bu herkese bir ders ola! Devletlusuna zalim dıyenlerin dilleri koparıla !