İzmir'de vandallar var

İzmir Hatay'da, Türk Kadınlar Birliği Parkı'nda sergilenen balerin heykellerin memeleri ve bacak araları boyandı. Alsancak'taki Mahmut Esat Bozkurt heykelinin yüzüne 'makyaj' yapıldı, kulakları kırıldı. Üçyol'daki Uğur Mumcu Parkı'ndaki at heykelinin de kuyruğu çalındı.
Haber: MUSTAFA OĞUZ / Arşivi

İZMİR - Kent merkezinde meydanları, parkları süsleyen ve kimileri dikildikleri yerlerin simgesi haline gelen heykeller sürekli saldırıya uğruyor. İzmir'de heykel tacizcileri son saldırılarını Hatay, Alsancak ve Üçyol semtlerinde bulunan heykeller üzerinde sergiledi.
Hatay semtindeki Türk Kadınlar Birliği Parkı'nda üzerleri çıplak, ellerinde lamba tutan beyaz renkli balerin heykellerin göğüsleri ve bacak araları sprey boyayla boyandı, üzerleri çizildi. Alsancak'taki Mahmut Esat Bozkurt'un heykelinin yüzü makyaj boyasıyla boyandı, kulakları kırıldı. Heykel, tamir için Kadifekale'deki Konak Belediyesi'ne ait depoya kaldırıldı. Üçyol'daki Uğur Mumcu Parkı'ndaki at heykelinin de kuyruğu çalındı.
Onarımları zor çünkü...
Konak Belediye Başkanı CHP'li Muzaffer Tunçağ, her türlü önlemi almalarına rağmen heykellere yönelik tahribatı önleyemediklerini belirtti. Konak Belediye Başkanı Tunçağ, "Heykelin onarımı için yapan sanatçıyı bulmak gerekiyor. Bu da çoğu zaman mümkün olmuyor. Bunu kente ve sanata saldırı olarak değerlendiriyorum" diye konuştu.
Metal heykel problemli!
Kentteki heykellere yönelik bu tür saldırılara rağmen ağustos ayında İzmir'de düzenlenecek Üniversite Yaz Oyunları kapsamında heykel yarışması açtıklarını anlatan Tunçağ, şöyle devam etti:
"Sanatçılar bu yarışma kapsamında atölye çalışması yapacak ve seçilecek yedi heykeli kentin değişik yerlerinde sergilemeye başlayacağız. Ancak özellikle metal veya metal aksamı olan heykelleri korumak mümkün olmuyor. Bu nedenle düzenlediğimiz yarışmada mermer ve granit kullanımını öneriyoruz."
Dört nedeni var
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı, Heykeltıraş Prof. Cengiz Çekil ise, saldırıları şöyle açıkladı: "Michelangelo'nun Vatikan Saint Pietro Kilisesi'ndeki Pieta heykeline de çekiçle saldırdılar. Bu bir sanat eylemiydi. Heykellere dört nedenle saldırı düzenleniyor. Ya inancına terstir, estetiğini beğenmiyordur, genel saldırganlık vandalizm yüzünden ya da meczuptur."


    http://www.radikal.com.tr/7503997503990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.