İzmir'de veremle savaş 5 milyonluk şirket oldu

Veremle savaş, İzmir'de trilyonluk şirket yarattı! İzmir Veremle Savaş Derneği'ne gelir getirmesi için üç yıl önce 7 bin YTL sermayeyle kurulan Veremle Savaş Özel Sağlık Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi (Ver-Sa), 5 milyon YTL sermayeli dev bir şirkete dönüştü.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Veremle savaş, İzmir'de trilyonluk şirket yarattı! İzmir Veremle Savaş Derneği'ne gelir getirmesi için üç yıl önce 7 bin YTL sermayeyle kurulan Veremle Savaş Özel Sağlık Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi (Ver-Sa), 5 milyon YTL sermayeli dev bir şirkete dönüştü. Şirketin zarar ettirilip dernek kasasından para aktarıldığı öne sürülürken veremli hastalara yardım taleplerinin de reddedildiği belirtildi.
İzmir Veremle Savaş Derneği'nde 1981-1994 arası yönetim kurulu
üyesi olan emekli sağlık memuru Kudret Güzeloğlu, emekliye ayrılınca dernek yönetimini de bıraktı. Güzeloğlu derneğe maaşlı genel koordinatör oldu. Gezici araçlarla bağış karşılığı işyerlerinde akciğer filmleri çeken dernek, federasyonla bağlarını koparıp ayrıldı. 2004'te yasa değişikliği yapılması üzerine derneğe bağlı Veremle Savaş Özel Sağlık Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi (Ver-Sa) kuruldu. İlk kuruluş sermayesi 7 bin YTL olan şirkette genel koordinatör Güzeloğlu, dernek başkanı Sinan Bedevi Güven ve yönetim kurulu üyesi İbrahim Kocakanat, üç müdür olarak görev aldı. Yasa değişikliğiyle firmaların bağış makbuzu yerine fatura talebi etmesi üzerine kurulan Ver- Sa, üç yılda hızla büyüdü, sermayesi 5 milyon YTL'ye yükseldi.
Şirket, gezici röntgen cihazıyla verdiği hizmetle yetinmedi. Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin özelleştirilen görüntüleme hizmetleri için açılan ihaleye katıldı. Ver-Sa adlı şirketle ihaleye katılan dernek hastanenin röntgen ve beyin tomogrofisi hizmetlerini üstlendi. Cihazlar 'leasing' yoluyla alındı. Ver-Sa şirketi, semt polikliniklerinde de röntgen hizmeti satarken Karşıyaka Devlet Hastanesi'nin görüntüleme hizmetleri ihalesini de aldı. Şirket bir yandan da derneğin adını kullanarak gezici sağlık hizmetleri sektörüne girdi, fabrikalara hizmet vermeye başladı.
Şirket, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İl Tüberküloz Koordinatörlüğü'nün kentteki 1200 verem hastası için iki yıl üst üste yaptığı yardım taleplerini reddederken, geçtiğimiz günlerde derneğin içinden bir ihbar geldi:
"Şirket hep zarar ediyor, her ay dernekten ortalama 50 bin YTL şirkete aktarılıyor. Şirketin geçen yılki zararı 1.5 milyon YTL." İhbarda Güzeloğlu'nun, gelini dahil 15 yakın akrabasını işe aldığı da öne sürüldü.
Belgelerle İl Dernekler Müdürlüğü'ne yapılan ihbarda, "Ver-Sa'da doktor çalışanlarla birlikte tüm çalışanların net maaşlarıyla, vergileri, araç, yakıt, onarım giderleri, telefon giderleri, ham film ve yardımcı malzemelerin giderleri gibi pek çok harcama, yuvarlak gösteriliyor. Fiyat anlaşmaları bilinmiyor" denildi.
Güzeloğlu: İddialar asılsız
Derneğin genel koordinatörü Kudret Güzeloğlu ise iddiaların asılsız olduğunu öne sürdü. Güzeloğlu, sosyal güvenceli olmayan 300-350 hastaya her ay yardım yaptıklarını, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne yaptıkları binalara 7 milyon YTL harcadıklarını söyledi. Verem Savaş Federasyonu'ndan ulusal verem savaş politikasını beğenmedikleri için ayrıldıklarını, İl Sağlık Müdürlüğü'nün isteklerini tüzüklerine aykırı olduğu için reddettiklerini belirten Güzeloğlu, diğer iddiaları şöyle yalanladı:
"Derneğin tüzüğünde akraba çalışamaz diye bir şey yok. Liyakata bakılır, maaşlarına da yönetim kurulu kararıyla zam yapılır. Röntgen filmlerini beş yıldır 5 YTL'ye çekiyoruz. Her ay 93 bin YTL leasing ödüyoruz. Yetmediği yerde dernek para veriyor, bu da normal. Başarılıyız, şirketin sermayesini 5 milyon YTL'ye çıkardık."
Ayda 40-50 bin YTL

  • Her ay dernekten şirkete 40- 50 bin YTL aktarılıyor.
  • Şirkete aktarılan paralar için şirketin 'müteferrik' (karışık) harcamaları karşılığı yazılıyor.
  • Firmalara hizmet verilirken bir tarife yok.
  • Mal, hizmet alımında üç teklif yerine istenilen kişi ve firmalardan malzeme alınıyor.
  • Şirket yönetim kurulu üyelerine çıkar sağlanıyor. Bir şirket yönetim kurulu üyesinin ortak olduğu bir sağlık merkezinden hizmet alınıyor, bir başka yönetim kurulu üyesine ait firmadan malzeme alınıyor.
  • Özel şirketlere, fabrikalara maliyetin ve piyasanın çok altında fiyatla hizmet veriliyor. Gaita, nefes, işitme testi piyasada toptan 12 YTL, şirket bunu 5 -6 YTL'ye yapıyor. Ama amaç halka değil şirketlere hizmet.
  • Derneğe kendi tanıdıkları dışında üye kabul edilmiyor.