İzmir'de yeni dalga 'Gezi' tutuklamaları

İzmir'de yeni dalga 'Gezi' tutuklamaları
İzmir'de yeni dalga 'Gezi' tutuklamaları
İzmir merkezli olarak dört ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 15 kişiden 11'i daha tutuklandı. 31 Mayıs'tan beri İzir'de olaylarla ilgili tutuklanan kişi sayısı 48'e yükseldi.

İZMİRGezi Parkı protestolarına katılanlara yönelik olarak İzmir merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 15 kişiden 11'i tutuklandı.

15 kişi, kamu bina ve araçları ile iş yerlerine zarar verdikleri, halkı galeyana getirdikleri ve terör örgütü üyesi oldukları iddialarıyla adliyeye sevk edilmişti.

2 kişinin savcılıkça serbest bırakıldığı, hakim karşısına çıkan 13 kişiden 11'inin tutuklandığı, 2 kişinin de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Taksim Gezi Parkı odaklı olaylarla ilgili yürüttüğü çalışmalar kapsamında, kamera görüntülerini inceleyerek bazı kişilerin kimliklerini tespit etmiş, belirlenen 16 adrese yapılan eş zamanlı baskınlarda İzmir, Balıkesir, Manisa ve Bursa'da 15 kişiyi gözaltına almıştı.

31 Mayıs'tan itibaren yürütülen çalışmalar kapsamında düzenlenen 4. dalga operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin bazı terör örgütlerine üye oldukları ileri sürülmüştü.

Operasyonda gözaltına alınanların adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel doküman, CD, bilgisayar hard diskleri ve çeşitli belgelere el konulduğu belirtilmişti.

İzmir merkezli daha önce düzenlenen 3 operasyonda 42 kişi gözaltına alınmış, 37'si tutuklanmıştı. 


AA


  http://www.radikal.com.tr/114198211419829

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gezi - ibrahimbaytak

  GEZİ EYLEMCİLERİ Mİ SUÇLU? TERÖRİSTLER Mİ? Gezi eylemcilerine her gün, her ilde baskın üzerine baskın ve onlarca gözaltılar. Güney doğu illerinde, ilçede PKK militanları silahlı geziyor, cenaze törenine katılıyor, şehitlik mezarlığı açıyor, yol kesip kimlik kontrolü yapıyor. Güvenlik güçlerinin tek bir yere baskın yaptığınız, bir kişiyi bile göz altına aldığını duydunuz mu? Güneydoğudan, “asker mi, teröristler mi” çekildi?

  suçlu çeksin - likapa 'ya - ersincaliskan@gmail.com

  tam da sizin söylediğiniz gibi size ait olan tüm malları satan ve halkların parklarına yollarına kadar her şeyi talan eden ve boşluk gördüğü her yere avm yaparak inşaattan rant elde etmeye göz dikmiş bir hükümete karşı bu protestolar, oturup aklınızı başınıza alıp tekrar düşünün...

  ADALET YOKSA BARIŞ DA YOK - m.rozbilen

  Bana göre bu tutuklamalar Başbakanın adliye teşkilatına olan hışmını kırmaya yöneliktir.Hışım kırma ile adalet sağlanamaz.Zencilerin Amerika'da dediği gibi "adalet yoksa barış da yok" sloganı haksız mı?

  Likapa ve benzeri faşizmin şakşakcılarına - sks222

  Ethemi öldüren polis, suçu tüm görüntüleri ile delilli olmasına rağmen kendisi serbest. 5 kişi öldü, hala yaşam mücadelesi verenler ve onlarca sakat kalan insan var. Pala ile sopa ile silahla göstericilere saldıranlar görüntüleri ile suçları delilli ama serbestler. Halkın üzerine insanlık dışı bir şekilde gaz sıkan, plastik mermi sıkan, kimyasal çözeltili su sıkan jopla, tekme tokat hayvan gibi saldıran polis teşkilatının suç işlediği çok net ortadadır ve kimse tutuklanmadı. Bunlara emir veren, amirleri, süreç boyunca çok açık şekilde yalan söyleyip, insanları daha da kışkırtan başta başbakanınız ve kadrolarınız ve faşist valileriniz açık suçlar işlediler ve serbestler. Şimdi gençleri, solcuları tamamen uyduruk nedenlerle tutuklarken buna maşa olan adalet mensupları da bu suçlara iştirak ediyorlar. Gün olacak devran dönecek ve gerçek suçlular hesap verecek. Bu korku, talan, sefahat üzerine kurulu imparatorluktan nemalananlar o zaman af dilemesinler.

  suçlu cezasını çeksin diyen arkadaş - aharasa

  suçlu cezasını çeksin diyen arkadaş aynı şeyi esas suçlular için yani hedef gözeterek onlarca adam yaralayan ve öldüren polis için, ve onlara emir veren için de söyleyecek misin? bu tutuklanan gençler bir kişiyi bile incitmedi, böyle bir şeyi, en ufak bir şiddeti amaçlamadı. sadece polis acımasızca saldırınca sinirlendi. neymiş mala zarar vermişmiş. mala zarar vermek aylarca yargılanmadan tutuklu kalıp hayatının kararmasını gerektirir mi? ve sayın taraflı arkadaş, mala zarar veren cezasını çeksin diyorsun. elinde silah olmayan, barışçı sadece derdini anlatmak isteyen insana zarar veren cezasını çeksin demiyor musun? bırakın allah aşkına ya, başbakanın sözlerini tekrarlamaktan başka bir şey üretemiyorsunuz.

  CHP UYUMA - scarver

  Ben bu iktidarı anlarım, amaçları halkı sindirmek, korku imparatorluğunu perçinlemek peki muhalefetin amacı nedir? Barolar birliği başkanı Metin Feyzioğlu gibi bir lider yedek kulubesinde bekletilirken Kılıçdaroğlu gibi kullanım tarihi geçmiş ve neye hizmet ettiği belli olmayan bir başkanla bu mücadele yürür mü?

  Demek örgütsel döküman var ha ! - ilbeg

  Örgütsel döküman varsa tutuklanırsınız, niye evinizde öyle şeyler bulunduruyorsunuz ki ! Üstelik CD ve kitap da varmış, bak sen şimdi ! Söyledik bunları bulunduracağınıza pala, çivili sopa vs bulundurun evinizde yoksa başınıza bela alırsınız, tutuklarlar diye. Gördünüz mü şimdi ! Demokrasi, özgürlük vs bunlar sizin neyinize !