İzmir'de zürafaların aşkı zebraları öldürdü

İzmir'de zürafaların aşkı zebraları öldürdü
İzmir'de zürafaların aşkı zebraları öldürdü

Sasalı Doğal Yaşam Parkı?ndaki zebra ölümleri çalışanları kahretti. FOTOĞRAF: DHA

Haber: MUSTAFA OĞUZ / Arşivi

İZMİR - Sasalı Doğal Yaşam Parkı, bu kez üzücü bir olayla gündemde. Hayvanların geniş alanlarda serbestçe dolaştığı parkta, zürafaların çiftleşme kovalamacası sırasında olan ortada kalan zebralara oldu. İki zürafanın tekme darbeleriyle ezilen iki zebra telef oldu, bir zebra da yaralandı.
İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda bir engelin ayırdığı bitişik alanda yaşayan erkek zürafa ‘Efe’ ile dişi zürafa ‘Zarife’ çarşamba günü çiftleşmeleri için görevliler tarafından aynı yere alındı. Yıllardır eş bekleyen ‘Efe’nin birden saldırması üzerine ‘Zarife’ ürkerek kaçmaya, ‘Efe’ de kovalamaya başladı. Aynı yaşam alanında bulunan beş zebradan üçü zürafaların ‘aşk kovalamacası’ sırasında tekme darbeleriyle yaralandı. Yapılan müdahaleye rağmen zebralardan ikisi telef oldu, biri hafif yaralı kurtuldu.
Görevliler iki zürafayı güçlükle ayırıp yine farklı bölümlere koydu. Olay hayvanların bakımına özen gösteren personel arasında büyük üzüntü yarattı. Olaya neden olan zürafaların rehalibilitasyona alınacağı, daha sonra yine bir araya getirileceği belirtildi.
425 dönüm alana kurulan Sasalı Doğal Yaşam Parkı’ndaki hayvanların çoğu, doğal engellerle oluşturulmuş geniş alanlarda yaşıyor. Parkta 120 türden 1500 hayvan bulunuyor. Hayvanların beslenme gideri 700 bin lirayı buluyor.
İzmir kent merkezine 28 kilometre uzaklıktaki parkı yılın ilk yedi ayında 500 bin ziyaretçi ziyaret etti. Park sadece bilet gelirlerinden 474 bin lira elde etti. Parka giriş öğrenci 50 kuruş, tam 1.5 lira. Çarşamba ve cuma günleri okul ziyaretlerinde öğrencilerden ücret alınmıyor.  Türkiye’nin gerek barınak büyüklüğü, gerek çeşitliliği açısından en büyük hayvanat bahçesi olan Sasalı Doğa Parkı’nı İzmir Büyükşehir Belediyesi 25 milyon lira yatırımla kurmuştu.