İzmir'deki Gezi çadırlarına polis baskını

İzmir'deki Gezi çadırlarına polis baskını
İzmir'deki Gezi çadırlarına polis baskını
İzmir Kordon'da, İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı eylemcilerine destek amacıyla kurulan çadırlara polis tarafından günün ilk saatlerinde baskın yapıldı.

İZMİR - Müdahaleye karşı insan zinciri oluşturan göstericilere polis müdahale etti, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Sökülen çadırlar kamyonetlere yüklenirken geriye savaş alanını andıran görüntüler kaldı. 

Kordon'daki 'Gezi Parkı' nasıl kaldırıldı?


İzmir Valisi Mustafa Toprak, çadırların kaldırılmasına yönelik görüşme için dün protestocuların aralarında belirledikleri 8 kişilik heyeti, makamında kabul etti. Vali Toprak, heyetle yaptığı görüşme sırasında, protestolarını yasal zemin içerisinde her zaman yapabileceklerini ancak, çadırların turizm ve EXPO faaliyetlerine zarar verdiğini belirterek bunun sona erdirilmesini istedi. Kendi arasında yaptıkları görüşmede eylemciler, çadırları kaldırmama kararı aldı. Vali Toprak, karara uyulmaması halinde olası operasyonun da sinyalini verdi. 
Taksim Gezi park olaylarına İzmir'de verilen desteğin 20'nci gününde eylemcilerin çadırları kaldırmama kararı alması üzerine Birinci Kordon Gündoğdu Meydanı'nın yanındaki çadırlara sabahın ilk saatlerinde operasyon yapıldı. İki TOMA aracı, yüzlerce çevik kuvvet ve sivil ekiplerle alana gelen polis ekipleri, göstericileri uyardı. Bazı göstericileri uyandıran ekipler megofonla da sık sık toplanmaları konusunda uyarıda bulundu. Güvenlik güçlerinin karşısında toplanmaya başlayan göstericiler de insan zinciri oluşturdu, çadırları kaldırmayacaklarını gerekirse gözaltına alınmayı kabul ettiklerini söyledi. Göstericiler arasındaki bazı kişilerle polis ekipleri yaklaşık 30 dakika boyunca görüştü. ÇOK SAYIDA GÖZALTI 
Eylemcilerin ikna olmaması üzerine polis harekete geçti. Kol kola giren protestocular polisi engellemeye çalışınca gözaltı işlemi uygulandı. Güvenlik güçlerinin bir bölümü kendilerini engellemeye çalışan eylemcileri gözaltına alırken, diğer polisler de kurulu çadırları söktü. Gözaltına alınan göstericiler polis otobüsüne bindirilip Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Çok sayıda eylemcinin gözaltına alındığı görüldü. Sökülüp yol kenarına atılan çadırlar gelen bir kamyonete yüklenerek Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Çadırlarda bilye ile havai fişekler de bulundu. Gösterilerin ilk günlerinde kıyafetleri ve taşıdıkları soparalarla eleştirilen sivil polislerin üzerinde polis yeleği bulunduğu ve ellerinde sadece cop tuttukları dikkat çekti. (Kadir ÖZEN-Yusuf YAVUZ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113835811383584

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  resimdeki polisler siddeti severek yapiyorlar - radi11

  herlade ulkedeki polisleri genel halidir. oyle egitim verilmistir. dinleri de butundur. butun amaclari Erdoagnin devletiniayakta tutmak. Her kotuluk mubahtir. Seraitci duzende zaten polis boyle isler.

  değer verilene bakın. - demlicay2011

  bir ülke düşünün. ödül almış öğrencilerini avrupaya yollayamayan. neden yol ve yiyecek parası için. birde vali ve bağışı düşünün. tiriyonlarla çoşan ve ödeneği nereye harcıyacağım diye şaşıran makamları düşünün. ve ikisi de aynı ülkede olduğunu düşünün. akıllara zarar bir durumdur. diyeceğim şu ki: valiye verdiğin değerin binde birini vatandaşa, genlere verseydin beyin göçü olmazdı türkiyede böyle geri kalmazdı. (avrupa malı almakla yada fasonculukla 16. ülke olunmaz). not: bilerek yapıyorlar.

  Radikal Gül Taşlı Cenal diye bir haber var... - kedimlig

  İşin aslı nedir, bu millet neye inansın? Doğru bir haber bekliyoruz..

  diren izmir - karabalık

  İzmir'de polis kitap okumuyor arkadaşlar.Kitabı ters tutan bile yok.Çadırları söküp ,insanları okumaya çalışıyorlar..Direnişi tut ama bırakma İzmir.Hadi çadır kuralım dünyaya !