İzmir'den barış mitingine çağrı

İzmir'den barış mitingine çağrı
İzmir'den barış mitingine çağrı
TMMOB, KESK, DİSK ve TTB'nin çağrısıyla 10 Ekim Cumartesi günü Ankara'da yapılacak "Emek, Barış ve Demokrasi" mitingine İzmir'den bu meslek odaları ve sendikaların üyeleri katılacak. Mitinge gidecek İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan TMMOB Dönem Sözcüsü Melih Yalçın İzmirlileri mitinge "Savaş isteyen bir avuç azınlık karşısında milyonlar olduğumuzu haykıralım" sözleriyle davet etti.

RADİKAL - Ankara 'da "Emek, Barış ve Demokrasi" mitingiyle ilgili İzmir Mimarlık Merkezi'nde basın toplantısı yapan TMMOB, KESK, DİSK ve TTB temsilcilerinin katıldığı toplantıya CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ve HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan da destek verdi. Ortak açıklamayı TMMOB dönem sözcüsü Melih Yalçın okudu.

Türkiye 'nin 7 Haziran seçimleri sonrasında daha aydınlık günler beklerken, yaratılan çatışma ortamı ile 1990'lı yıllara benzer hatta onu da aşan günleri tekrar yaşamaya başladığını belirten Yalçın, "7 Haziran 2015 seçimlerinde tek başına iktidar olamayan AKP iktidarı, Suruç'ta 33 gencimizi yitirdiğimiz katliam ile başlayan süreçte savaşı, kendi iktidarının yeniden tesisi için bir araç olarak kullanmak istedi. Savaşın en büyük mağduru yine emekçi yoksul halkımız olmaktadır. Başta Cizre, Nusaybin ve Silvan olmak üzere çeşitli il ve ilçelerde, mahallelerde ilan edilen sokağa çıkma yasakları ile bu bölgelerde yaşayan yurttaşlarımız zaruri ihtiyaçlarını dahi gidermekten mahrum bırakıldı. Çok sayıda vatandaşımız abluka altına alınan yerleşim bölgelerinde gerçekleştirilen operasyonlarda yaşamını yitirdi ve yaralandı" dedi.

Yalçın, bu gidişata "dur" demenin tüm yurttaşların birincil görevi olduğunu, bu nedenle harekete geçen TMMOB, DİSK, KESK ve TTB'nin çağrısı ile 10 Ekim 2015 Cumartesi günü Ankara'da merkezi bir miting gerçekleştirileceğini söyledi. İzmir'deki emek ve demokrasi güçleri olarak 10 Ekim'de Ankara'da olacaklarını belirten Yalçın, "AKP diktatörlüğüne, baskı ve zorbalığa, yolsuzluğa, hırsızlığa, iş cinayetlerine, kadın cinayetlerine, doğa ve kentlerimizin yağmalanmasına, emperyalizmin savaş ve sömürü politikalarına, gericiliğe karşı olan İzmirlilere sesleniyoruz: Savaşa karşı barışı savunmak için, İktidarlarını koruma yolunda evlatlarımızı kurban etmekten, cenazelerini seçim malzemesi yapmaktan çekinmeyenlere karşı sesimizi 10 Ekim 2015 Cumartesi günü Ankara'da buluşalım. Savaş isteyen bir avuç azınlık karşısında milyonlar olduğumuzu haykıralım" dedi.
DHA