İzmir'den Diyarbakır'a barış eli

İzmir'den Diyarbakır'a barış eli
İzmir'den Diyarbakır'a barış eli
İzmir Balkan Anadolu Birliği Derneği, 'çözüm sürecine' katkı sağlamak için işadamları, vekiller ve akademisyenlerle Diyarbakır'a gitti.

DİYARBAKIR - İzmir Balkan Anadolu Birliği Derneği üyeleri ‘Çözüm sürecine’ katkı sağlamak için Diyarbakır gezisi düzenledi. Derneğin ‘Mostar’dan Malabadi’ye Gönül Bağı’ adı verilen 2 günlük gezisine AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, Balkan Anadolu Derneği Başkanı Ender Öztürk, dernek başkanları, akademisyenler, işadamları katıldı. AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat ve Galip Ensarioğlu’nun eşlik ettiği gezi Diyarbakır Valiliği ziyaretiyle başladı. Burada konuşan Öztürk, derneğe eşbaşkanlık sistemini getirdiklerini, Balkan ve Kürt kökenli kişilerin dernek başkanlığını yürüttüğünü söyledi.

Baydemir güllerle karşıladı
Yaklaşık 50 kişilik heyet daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etti. Baydemir heyeti güllerle karşıladı. AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, “Diyarbakır ile kucaklaşalım istiyoruz. Biz bu süreçte sorunların çözümü için samimiyiz. Başta Sayın Başbakanımız olmak üzere hepimiz bu yola baş koyduk” dedi. Baydemir de ziyaretlere büyük önem verdiğini söyledi ve şöyle konuştu:

Benim adıma öldürmeyin
“Bana sorarsanız kardeşler birbirini vurdu. Ha Hakkârili bir annenin evlat acısı, ha İzmirli bir annenin evlat acısı. Bana göre arasında fark yok. Annelerin acısını yüreğimizde hissetme zamanı gelmiştir. Bundan sonra ‘Benim adıma kimse kimseyi öldürmesin’ demeliyiz. Siyaset sorun çözme mekanizmasıdır. Maalesef 70 yıldır sorun çözülmedi. Olumlu barışa bu toplumun götürülmesi mecburdur. İzmir ile Diyarbakır arasında barış köprüsü inşa etmek bir onurdur, görevdir. İzmir ile Diyarbakır ile arasında yapılan bu köprünün Diyarbakır ile Trabzon, Yozgat arasında yapılması gerekir. Şırnak’la Antalya arasında barış köprüsü inşa edilmelidir. Türkiye barışı sağladığında Ortadoğu ’ya barış gelecektir.” Ziyarette Sait, Baydemir’e üzerinde Mostar ve Malabadi Köprüsü, çeşitli kültürleri temsil eden halk oyunları kıyafetlerinin olduğu tablo hediye etti. Baydemir de Sait’e Diyarbakır Surları’nın temsili tablosunu verdi.

Barışa katkıyı duydu hemen heyete katıldı


Heyetin uçağındaki isimlerden biri de Fatma Doğan’dı. İki oğlunun PKK ’nın dağ kadrosunda olduğunu belirten Fatma Doğan, İzmir milletvekili Sait’e, “Bu durum bizi çok üzüyor. Evlatlarımız ölmesin. Sorunun çözümü için gerçekten samimi misiniz? Eğer gerçekten öyleyse ben de geziye katılım sağlamak istiyorum. Artık kan dursun istiyorum” dedi. Doğan, heyetle birlikte ziyaretlere katıldı.