İzmir'e 9 bin sporcu gelecek

İzmir'de 187 ülkeden 9 bin sporcunun katılacağı üniversite oyunları için 600 kişi teorik, pratik ve politik eğitim alıyor.
Haber: ELİF DEMİRCİ / Arşivi

İZMİR - İzmir, olimpiyat oyunlarından sonra dünyanın en büyük ikinci spor organizasyonuna hazırlanıyor. 11-21 Ağustos'ta yapılacak 23. Dünya Üniversitelerarası Yaz Spor Oyunları (UNIVERSIADE) sırasında 187 ülkeden yaklaşık 9 bin sporcu, Uzundere'deki Olimpiyat Köyü'nde kalacak.
Şu sıra ise köyde sporculardan önce onları ağırlayacak olan 600 gönüllü kalıyor. Tamamı üniversite öğrencisi ya da mezunu olan gönüllülerin 20 günlük kampının iki nedeni var.
Gönüllüler odalarda konaklayıp, yemekhanede yemek yiyerek sistemi test edecekler, hem de Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinden 32 öğretim üyesi tarafından eğitilecekler.
Dersimiz: Ego durumları
Sabah 07.00'de kalkan gönüllüler, kahvaltı ardından derse başlıyor. Ders konuları, yabancı dil, şikâyet yönetimi, motivasyon, hijyen, yangın, güvenlik, stres ve zaman yönetimi, beden dili, itirazları karşılama tekniği, savunma mekanizmaları, etkin dinlemede 10 kural, benlik ego durumları, sözlü iletişimde önemli kelimeler, takım kurma ve yönetme, duygusal zekâ ve takım içi çatışmada çözüm yolları.
Vizyonumuzu bilelim...
Olimpiyat Köyü'nde başkan yardımcılığı ve eğitim yöneticiliği yapan DEÜ İzmir Meslek Yüksekokulu İktisadi Programlar, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Avşar Kurgun, gönüllülere 'Türkiye'nin vizyonu' konulu derste ülkenin ekonomik, sosyal ve siyasi yapısı, dış politikası ve insan haklarına bakışın anlatıldığını belirtti.
Kurgun, "Sporculardan biri gönüllüye Türkiye'deki Ermeni sorununu sorabilir. Gönüllünün bu soruyu 'No problem'(Problem yok) diyerek geçiştirmemesi için ona bu bilgileri de vereceğiz. Geçen hafta Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen bir ataşe ve yasal referanslardan aldığımız bilgilerle dersin içeriği hazırlandı. Burada amaç, Türkiye'nin çağdaş, demokratik ve gülümseyen yüzünü ifade edebilmek."
Kurgun, "Burası dünyanın en büyük oteli. Burada sunacağımız hizmetin kalitesi çalışacak personelin niteliğiyle çok ilgili. Eğitimin içeriğine insan ve mekanik öğeyi eşit ölçüde koymaya gayret ettik. Sporcular geldiklerinde kendi yaş gruplarında, sevgili, saygılı, donanımlı, heyecanlı, motivasyonlu her tür sorunla yakından ilgilenen bir personelle karşılaşacak. İnanıyorum ki kaliteli hizmet müsabakalara da yansıyacak ve sporcular çok sayıda rekor kıracak'' diye konuştu.
Gönüllüler, eğitim saatleri dışında animasyon şovlar, satranç turnuvaları, en çok da salsa ile stres atıyor.
Beden dilini öğreniyorlar
Kamptakilere verilen beden dili eğitimine göre: "Bir Uzakdoğulu ile konuşurken gözlerinin içine bakılmaz. ABD ve Avrupa'da ise güçlü bir şekilde el sıkılır ve karşıdakinin gözlerin içine bakılır. Ortadoğu ülkelerinde insanlar karşılaşırken ve ayrılırken el sıkışır. Aynı
cinsiyetteki insanlar birbirine rahatça dokunur, ancak karşı cinsle temas sakıncalı sayılır. Sırta vurmak, görüş birliğini gösterir. Kenya'da kabileler avuç içlerini karşılıklı vurarak birbirini selamlar. Bir şey uzatılırken sadece sağ el kullanılır. Zambiya'da elleri çırpmak teşekkür ifadesidir. Başparmağın gösterilmesi pek çok ülkede 'tamam' anlamına gelir ama İran ve Nijerya'da küfürdür. Avustralya'da kadınlara göz kırpmak hakaret anlamına gelir. Brezilya'da karşıdaki konuşurken sağ göz kapağının kapatılması 'Yalan söylüyorsun' demektir. Hindistan'da parmakla kulağı kavrama 'Üzgünüm' anlamına gelir."


    http://www.radikal.com.tr/7499547499540

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.