İzmir'i ayağa kaldıran banka soygunu

İzmir'i ayağa kaldıran banka soygunu
İzmir'i ayağa kaldıran banka soygunu
İzmir'in Balçova İlçesi'nde filmleri aratmayan bir soygun gerçekleşti. Ellerinde silah bulunan iki kişi önce bankanın güvenlik görevlisini etkisiz hale getirdi ardından para dolu poşetlerle kayıplara karıştı. Havadan, karadan arama başlatan İzmir Emniyeti teyakkuza geçti. İl Emniyet Müdürü kesin talimat verdi: Failler yakalanıncaya kadar istirahat de izin de yok.

RADİKAL- İzmir'in Balçova İlçesi'ndeki bir banka şubesine gelen soyguncular 200 bin liradan fazla parayı gasp ederek sırra kadem bastı. Soygun şöyle gerçekleşti: Birinin elinde pompalı tüfek bulunan 2 kişi, bankanın güvenlik görevlisini etkisiz hale getirip tabancasını alırken, müşterileri de yere yatırdı. Silahlı soygunculardan biri vezneye uzattığı poşete paraların doldurulmasını sağladı, diğeri ise müşterileri bankanın üst katına çıkarttı. Kazak giyinip kollarını, siyah kask takıp yüzlerini gizleyen silahlı soyguncular, saniyeler içinde bankadan aldıkları 200 bin TL'den fazla parayla kayıplara karıştı.

POLİS EKİPLERİ TEYAKKUZDA

Plakasız motosikletle ara sokaklara girip izlerini kaybettiren soyguncuların yakalanması için polis helikopteri ve 80'den fazla ekip arama çalışması başlattı.

Soygun anı banka şubesinin güvenlik kameralarına böyle yansıdı.

Silahlı soygun sırasında bankada kızı ve damadının müşteri olarak bulunduğunu anlatan Osman Özdemir (60), "Kızım telefonla bilgi verdi, hemen bankaya koştuk. Büyük şok yaşadık. Kızım ve damadım içerde, çok korkmuşlar. İki kişi gelip bankayı soyduktan sonra kaçmış" dedi.

FAİLLER YAKALANINCAYA KADAR İSTİRAHAT VE İZİN YOK

Olay yerine gelip incelemelerde bulunan İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya şunları söyledi:
Bankada silahlı soygun yaşandı. Başlarında kask takılı iki kişi motosikletle gelip bankanın güvenlik görevlisini etkisiz hale getirip silahını alıyor. Vezneden 200 bin TL üzerinde parayı yanlarında getirdikleri torbaya dolduruyorlar. Herhangi bir yaralı yok. Helikopter destekli tüm resmi ve sivil ekiplerimiz çalışmalarını yürütüyor. Bazı tespitlerimiz var. İnşallah en kısa zamanda hem olay aydınlatılacak hem de zanlılar yakalanacak. Bütün ekiplerimiz olayın soruşturmasında aktif olarak görev yapıyor. Failler yakalanıncaya kadar, ne akşam istirahati ne bayram istirahati olmayacak şekilde bütün ekiplerimiz bu konuya kenetlenmiş durumda olacak. Ölü ve yaralının olmaması bizim açımızdan sevindirici bir durum, çünkü şahısların elinde pompalı tüfek bulunuyordu. İçeriye girerken gaz ve ses bombası atılması söz konusu değil. Çok kısa süre içinde aldıkları parayla olay yerinden ayrılıyorlar. Her açıdan değerlendiriyoruz, terör, siyasi veya adi bir hırsızlık mı her açıdan değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Olay sırasında müşteri olarak 25 civarında kadın erkek vatandaşımız var, onların da ifadelerine başvuracağız. Yakın uzak bütün bağlantılarını, gerek kamera kayıtları gerekse diğer bulgularla en ince ayrıntısına kadar tespit edeceğiz.

'30 SANİYE SÜRMEDİ'

Bankada dehşet anlarını yaşayan Kenan Karaçuha (39) soygunun saniyeler içinde gerçekleştiğini belirtti. Karaçuha o anları şöyle dile getirdi:
Bankadaki soygun sırasında şubedeydim. Kasklı iki kişi bankaya girip güvenlik görevlisinin başına silahı dayadılar, Daha sonra 'Yere yat' diye bağırdılar. Zanlılardan biri veznedeki kadın görevliye poşeti uzatıp parayı doldurmasını istedi. Ben de güvenlik görevlisinin hemen yanındaydım, ani bir hareket yapmamak için yere yattım. Daha sonra bizi bankanın üst katına çıkarttılar. Vücutlarına göre kaskları büyüktü ve konuşmaları normaldi. Bankada büyük panik yaşandı. Kısa süre içinde polisler geldi. 30 saniye sürmemiştir soygun.

Polisin soygundan sonra zanlıların yakalanması için başlattığı soruşturma sürüyor.

(DHA)