İzmir'i bir hurdacı kurtardı

Bornova'da dün hurda toplamaya çıkan bir hurdacı, farkına varmadan yüzlerce kişinin hayatını kurtardı. F.Y., sabah 06.50 sularında çöp konteynırının yanında kapağı kilitli sac bir kutu buldu.

İZMİR - Bornova'da dün hurda toplamaya çıkan bir hurdacı, farkına varmadan yüzlerce kişinin hayatını kurtardı. F.Y., sabah 06.50 sularında çöp konteynırının yanında kapağı kilitli sac bir kutu buldu. Kutuyu 10 kilometre ötedeki deposuna götüren F.Y., kilidi kırıdığında bir bomba düzeneğiyle burun buruna gelince hemen polisi aradı.
Bomba imha uzmanları bölgeyi güvenlik şeridiyle kapattı. Uzmanlar patlayıcıyı infilak etmesine dakikalar kala etkisiz hale getirdi. Sac kutudaysa 30 kilogram el yapımı kimyasal patlayıcı, beş fünye, patlamanın etkisini güçlendirmek için konulmuş bir mutfak tüpü ve saat düzeneğinin yanı sıra bir de telsiz bulundu. Patlayıcıyı yerleştirenlerin, saat düzeneğinin çalışmama ihtimaline karşı bir de telsiz düzeneği kurduğu ancak 10 kilometre öteye götürülen 'kutu'nun, kapsama alanının dışına çıkmasından dolayı patlamanın gerçekleşmediği belirlendi. Polise göre bombanın hedefi askeri personel taşıyan servis araçlarıydı.
İstanbul'da da mutlu tesadüf!
Benzer bir olay İstanbul'da da yaşandı. Küçükçekmece Kaymakamlığı'nın bahçesindeki temizlik işçisi, duvar kenarında bir düzenek görünce polise haber verdi. Boru tipi ve zaman ayarlı olduğu belirlenen bomba etkisiz hale getirildi. (Radikal, dha)