İzmir'i şoke etmişti

1996 yılında İzmir'de Tepecik SSK Hastanesi radyoloji asistanı Müge Edipoğlu otomobiliyle yağışlı bir havada sıradan bir 'su birikintisi'ne girdi.

İSTANBUL - 1996 yılında İzmir'de Tepecik SSK Hastanesi radyoloji asistanı Müge Edipoğlu otomobiliyle yağışlı bir havada sıradan bir 'su birikintisi'ne girdi. Ama etrafında hiçbir uyarı levhası olmayan bu 'su birikintisi'nin belediyenin parklara toprak almak için açtığı fakat kapatmadığı 30 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde, 3.5 metre derinliğinde bir ölüm çukuru olduğu anlaşıldı. İçi yağmur suyuyla dolan çukurda Edipoğlu, akrabası Doğan Eryürekliler, onun eşi Emine, kızı Ebru ve kayınvalidesi Adile Sığındere öldü. Yıllarca süren dava sonucu Bornova Belediyesi, İzmir'i yasa boğan ve tüm Türkiye'de günlerce konuşulan kazada ölen beş kişinin yakınlarına toplam 25 bin YTL tazminat ödedi.
2002 yılında da Aydın'ın Germencik ilçesinde Hüseyin Karacaoğlu, kullandığı otomobille otoyola çıkmak için bağlantı yoluna girdi. Araç, köprü yapımı için açılan ve içi yağmur suyuyla dolan çukura düştü. Araçta sıkışıp kalan dört kişi öldü. Kaza saatler sonra fark edilebildi.