İzmir'in dereleri tersine aktı

İzmir'in dereleri tersine aktı
İzmir'in dereleri tersine aktı
İzmir'de kuvvetli sağanakla Deniz 75 cm yükselince geri tepen dere suları kenti bastı. Basmane Garı diz boyu suya gömüldü.

İzmir’de dün sabaha karşı başlayan sağanak hayatı felç etti.
Saat 07.00’den itibaren şiddetlenen yağmurda işyerine gitmeye çalışan İzmirliler yollarda kaldı. Ankara yolu, Altınyol, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Yeşildere yolu ve Talatpaşa Bulvarı’nda trafik durma noktasına geldi. Basmane Garı’nı diz boyu su bastı. Ödemiş’e 09.25’te kalkması gereken ‘Anadolu’ adlı yolcu treni, garın sular içinde olmasından dolayı hareket edemedi. 80 yolcu, iki saat sonra trenden tahliye edilebildi. Trafiğin tüm kent genelinde durması nedeniyle vatandaşlar, otobüs duraklarında kalabalık oluşturdu. İZBAN Metrosu’na akın olunca bazı seferler aksadı. Kemeraltı’nda da dükkânları su bastı.
Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün Pasaport’ta kurduğu Meteorolojik ve Akım İstasyonu, dün 06.00-10.30 arasında deniz suyunun 75 cm yükseldiğini belirledi. Deniz suyunun kabarması, derelerin taşıdığı suyun geri tepmesine yol açtı ve kentin çeşitli bölgelerinde su baskınları yaşandı.

Gökçek de tweet yağdırdı!
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de ‘İzmir’ ile ilgili tweet yağdırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın bir bölümünü de Meles Deresi’nin yükselmesi nedeniyle su bastı. Yağmurdan etkilenen enerji hatları nedeniyle iletişimde sorun yaşandı. İnternet zaman zaman kesilirken, AKS 110 İtfaiye’nin santralına ulaşılamadı.

Sakin şehir de su altında kaldı

İzmir’in ‘sakin şehir’ unvanlı ilçesi Seferihisar’a dün saat 05.00 ile 09.00 saatleri arasında metrekareye 83.4 kg yağmur düştü. İzmir’in ilçeleri arasında en çok yağış alan yer olan Seferihisar’da İZSU tarafından daha önce ıslah edilen dört derenin taşması nedeniyle cadde ve sokaklar dereye döndü.
İzmir Meteroloji Bölge Müdürü Murat Şahin, İzmir Menderes’e 58.4 kg, Aliağa’ya 56.2 kg, Güzelyalı’ya 53.5 kg, Bornova’ya 42.1 kg, Urla’ya 41.6 kg, Dikili’ye 49 kg yağış düştüğünü söyledi. Şahin, 20-50 kg arası yağışın kuvvetli, 50 ve üzerinin şiddetli yağış olduğunu belirtti. Etkili yağışın bugün de devam etmesi, yarın ise etkisini yitirerek perşembe günü bölgeyi terk etmesi bekleniyor.

Bodrum yine ‘boğuldu’
Bodrum’da metrekareye 95 kg yağış düştü. Yağıştan 1 saat önce dere yataklarına park edilen araçların çekilmesi anonsu yapılması zararı azaltsa da pek çok motosiklet, dükkânların önündeki eşyalar yağışla denize sürüklendi. Turgutreis’te çok sayıda işyerini su bastı. Marmaris’te balıkçıları denize açılmamaları için uyarıldı. Boyu 2 metreye yaklaşan dalgalar, Yat Limanı’nda yürüyüş yoluna taştı.
Kuşadası’nda sağanakta görüş mesafesi 4 metreye düşerken, Sahil Bulvarı da sular altında kaldı.