İzmir'in göbeğinde radyasyonlu hurda!

İzmir'in göbeğinde radyasyonlu hurda!
İzmir'in göbeğinde radyasyonlu hurda!
TCDD 3. Bölge Müdürlüğünün Makine Kimya Enstitüsü (MKE) Kurumuna gönderdiği hurdalarda yüksek oranda radyasyon çıktı. MKE radyasyonlu hurdaları TCDD'ye geri gönderdi. Hurdalar, şu anda İzmir'in göbeğinde, Alsancak Garı'na yakın bir bölgede açık alanda bekliyor.

Evrensel gazetesinden Emine Uyar'ın haberine göre, TCDD 3. Bölge Müdürlüğü'nün sorumluluğunda bulunan İzmir , Manisa, Aydın , Balıkesir ve Denizli illeri başta olmak üzere birçok ilçe sınırlarından gelen hurda ve atık malzemeler toplandıkları Alsancak’tan, salı akşamı anlaşmalı kurum olan MKE tarafından alındı. Alınan malzemelerin içinde TCDD’ye ait işyerlerinden çıkan demir parçaları, tren-lokomotif-vagon parçaları, iskat edilmiş demirbaş malzemeler bulunuyor.

HURDALAR RADYASYONLU ÇIKTI
Alsancak Garı ile Halkapınar Aktarma istasyonu arasındaki bölgede toplanan malzemeleri alan anlaşmalı kurum MKE, aldığı malzemeleri kamyonlarla Aliağa’daki bertaraf yerine götürdü. Yapılan tespitler sonucu normalin çok üzerinde radyasyon bulunduğu belirtilen 27 bin kilo malzeme TCDD’nin Alsancak’taki arazisine döküldü.

YERLEŞİM YERLERİNE ÇOK YAKIN

İşyeri ve evi bölgenin yakınında olan BTS İzmir Şube Başkanı Bülent Çuhadar, TCDD’nin bu malzemelerdeki radyasyonu tespit edecek teçhizatının bulunmadığını belirterek, bu radyasyonu tespit eden merciin malzemenin nasıl izole edileceğine dair bir girişimde bulunması gerektiğini belirtti. “Malzemeyi olduğu gibi getirip buraya dökmek sorumsuzluktur ve insan hayatını hiçe saymaktır” dedi.

TEK GÜVENLİK ÖNLEMİ ŞERİT
Malzemenin döküldüğü alanın çevresinde TCDD’nin lojmanları bulunuyor. Hurdaların etrafına sadece şerit çekildi. Radyasyonlu hurdalar açıkta durduğu için, hurda toplayan kişilerin de rahatça ulaşabileceği bir yerde bulunuyor.