İzmir'in kaderi Afrikalıların elinde

İzmir'in kaderi Afrikalıların elinde
İzmir'in kaderi Afrikalıların elinde
Expo 2020 fuarını kazanan ülke yarın belli oluyor. Dubai, Rusya, Brezilya ile yarışacak olan İzmir'in kaderi yine Afrika delegelerinin elinde.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK / Arşivi

PARİS - Dünyanın en büyük fuar organizasyonlarından EXPO’nun 2020 sergisinin yapılacağı ülke, yarın Paris’te yapılacak oylama ile ortaya çıkacak. “ Dünya için yeni yollar. Herkes için sağlık” temasıyla ikinci kez aday olan Türkiye , Rusya, Dubai ve Brezilya ile yarışacak. Türkiye’nin kaderi, 2010’daki oylamada olduğu gibi yine Afrikalı delegelerin elinde. EXPO 5 yılda bir yapılan bir dünya sergisi. 167 ülkenin üye olduğu ve merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) tarafından düzenleniyor.

1851 yılından beri yapılan fuar, dünya ülkeleri açısından son derece önemli. Serginin yapıldığı ülkeler markalaşıyor, yapılan yatırımlarla daha yaşanılır kentler haline dönüşüyorlar. Alt yapı yatırımları artıyor. Dikiş makinasından telefona, naylon çoraptan Eyfel Kulesi gibi özel anıtlara kadar birçok yenilik bu sergilerle ortaya çıkmış.
En son 2010’da Şanghay’da gerçekleşen sergiye 190 ülke katılmış,73 milyon ziyaretçi gezmiş, Yapılan yatırım tutarının ise 12 milyar doları geçtiği belirtiliyor.

EXPO sergilerinin Türkiye’ye getirilmesi fikri 1992’ye kadar gidiyor. Ancak ilk somut adım 2005’te İzmir’in ‘Herkes için sağlık” temasını seçerek EXPO 2015 için yaptığı adaylıkla atılıyor. 2007’de Milano ile yarışan İzmir, 2007’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı oylamayı küçük bir farkla kaybediyor.

Yeni başvuru yapılıp yapılmayacağı tartışmaları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Uluslararası Sergiler Bürosu’na (BİE) gönderdiği mektupla 2011’de son buluyor. İzmir EXPO 2020 için yeniden aday oluyor.60 ülkeden destek var


Muhalefetiyle iktidarıyla ortak bir hedef olarak belirlenen EXPO 2020 için İzmirliler iktidarıyla yerel yönetimiyle iki yıldır çalışıyor. En çok çaba harcayan bakanlardan biri İzmir milletvekili de olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım. Heyetin başında Vali Mustafa Toprak olsa da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da yoğun tempoyla çalışıyor.

Yıldırım, 167 ülkenin yüzde 97’sinin bakan ve bakanlık temsilcilerinin ziyaret edildiğini söylüyor. Bunlardan 60 ülkenin desteğinin alındığını açıklıyor. Ancak İngiltere, Portekiz gibi ülkelerin Dubai’ye desteği ilan edilmiş durumda.


Dubai hediye yağdırıyor


İzmir’in şansı nedir sorusuna gelince:
EXPO 2015 oylaması öncesinde Paris’teydim. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afrika ülkeleri delegeleriyle bütün gece lobi yaptı. Ancak İtalya’nın bu konuda daha başarılı olduğunu oylama sonucu ortaya koydu. Bu kez İzmir yine şanslı görünüyor. En ciddi rakibi ise Dubai olarak belirtiliyor.

Yine Paris’ten gelen iddialara göre Dubai şimdiden yoksul Afrika ülkelerini hediyelere boğmuş durumda. Türkiye ise zaten uzun bir süredir Afrika ülkeleriyle yakın ilişki içinde. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan gibi devlet düzeyinde lobi sürüyor.

İzmirlilerin heyecan içinde beklediği sonuç, yarın öğlen saatlerinde açıklanacak.

Dünya Kupası ve olimpiyatlar kadar önemli bulunan EXPO sergisinin İzmir’e gelmesi yıllardır siyasetin gölgesinde kalan İzmir için önemli. Çünkü kentsel dönüşüm ve turizme yönelik 20 milyar dolarlık yatırım demek.

Bugün sunumda Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’in yeni Valisi Mustafa Toprak ve Büyükşehir Belediye Aziz Kocaoğlu konuşacak.

Böylece büyük olasılıkla yerel seçimlerde rakip olacak Bakan Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu sergi için birlikte destek istemiş olacak.
İktidar kavgalarının merkezinde olan İzmir için bu da önemli bir resim değil mi?


Sağlık için manifesto yayınlandı


İzmir 8500 yıllık geçmişe sahip kent. Sağlık temasının seçilmesinin nedenleri arasında Ege Bölgesi’nde Hipokrat'tan, eczacılığın babası Helenos'a kadar ünlü isimlerin yaşaması da var.
EXPO 2020 teması “Daha iyi bir dünya için yeni yollar. Herkes için sağlık” oldu. Logosu ise insanı merkez alan güneş. Sergide sağlık sadece tıp olarak değerlendirilmeyecek. Doğanın korunması, beslenme, alternatif tedaviler, tarım gibi geniş bir yelpaze olacak.
Neden sağlık seçildi? İzmir EXPO temsilcilerinin açıklaması şöyle:

* Gelişmekte olan ülkelerde nüfusun yarısının temel sağlık hizmetlerine en az 8 km uzakta yaşıyor.
* Çocuk ölümlerinin % 20’si, yetersiz sağlık koşulları nedeniyle meydana geliyor
* Ülkelerin yarıdan çoğunun sağlık harcamaları GSYİH’lerinin yüzde 15’inden fazlasına ulaştı.
* Türkiye gerçekleştirdiği reformlarla ortalama ömür 3 yıldan fazla uzadı,
* Bebek ölümleri % 64 azaldı, sağlık hizmetleri kapsamı % 60’tan % 97’ye yükseldi.
* Türkiye modeli dünyaya örnek olabilir.