İzmirli evine dönemiyor

Ege'de birbiri ardına meydana gelen depremlerin ardından vatandaşların tedirginliği sürüyor. İzmirliler, önceki günkü 5.9 büyüklüğündeki depremden sonra geceyi yine sokak ve parklarda geçirdi.

İZMİR - Ege'de birbiri ardına meydana gelen depremlerin ardından vatandaşların tedirginliği sürüyor. İzmirliler, önceki günkü 5.9 büyüklüğündeki depremden sonra geceyi yine sokak ve parklarda geçirdi. Soğuk havaya rağmen korku nedeniyle evlerine giremeyen bazı vatandaşlar otomobillerinde sabahlarken, bazıları parklara kurdukları çadırlarda, bazıları da çimenlerin üzerine serdikleri battaniyelerin üzerinde kat kat yorgan ve örtülere sarılarak uyumaya çalıştı. Deprem korkusu nedeniyle, bazı vatandaşların, kaza tehlikesine aldırmadan refüje çadır kurduğu da görüldü.
Balçova Belediyesi, evlerine girmeye korkan İzmirlilere gıda ve yakacak yardımı yaptı. Açık alanlarda sabahlayan Balçovalılara soğuktan korunabilmeleri için branda, ateş yakmak için varil ve odun verildi. Ekipler, vatandaşlara ekmek ve su da dağıttı.
Mehmet Aydın inceledi
Devlet Bakanı Mehmet Aydın da dün Seferihisar ve Urla ilçelerinde incelemelerde bulundu. Aydın'a depremler hakkında bilgi veren İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, "Geçen pazartesi 5.7., 5.9 ve 21 Ekim'de 5.9 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Bu büyük depremlerin ardından binin üzerinde sarsıntı meydana geldi. Sarsıntıların hemen ardından kriz masasını harekete geçirdik. Sivil Savunma ve Arama Kurtarma ekiplerimizi, sağlık kuruluşlarımızı seferber haline getirdik. Seferihisar'da bir kooperatifteki alt katlarda zarar var. Bayındırlık ekiplerinin tespitine göre güçlendirme yapılması gerekiyor. Bunun için evleri zarar gören 13 aileyi, ilçedeki Milli Eğitim Vakfı'nın misafirhanesine yerleştirdik. Kesin rapora göre buraları tahliye edebiliriz. Sosyal Yardımlaşma Fonu'ndan Seferihisar için 100 bin YTL yardım istedik. Bir an önce gelirse vatandaşlara kira yardımı olarak dağıtabiliriz. Urla için tespit çıkmadı. Burası için de para isteyeceğiz. Gelince hemen vatandaşa dağıtacağız" dedi. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7610137610130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.