İzmirli superisinin ikizi Zaragoza'yı süsleyecek

'Dünyanın en büyük sergisi' EXPO'yu 2015 yılında ağırlamak için Milano'yla çekişen İzmir, jest atağında... İzmir Ticaret Odası
(İTO), EXPO 2008'in ev sahibi Zaragoza'ya Allianoi Antik Sağlık Yurdu'ndan çıkan su perisi...

İZMİR - 'Dünyanın en büyük sergisi' EXPO'yu 2015 yılında ağırlamak için Milano'yla çekişen İzmir, jest atağında... İzmir Ticaret Odası
(İTO), EXPO 2008'in ev sahibi Zaragoza'ya Allianoi Antik Sağlık Yurdu'ndan çıkan su perisi (Nymphe) heykelinin bir kopyasını hediye etmek için harekete geçti.
İspanya'nın Zaragoza kentinde yapılacak olan EXPO 2008'in ana teması 'su'. Dünyanın bilinen en eski sağlık yurdu Allianoi'da antik hamamı süsleyen 'Nymphe' de Yunan mitolojisinde çeşmelerin, kaynakların ve derelerin simgesiydi.
Su perisine meydan
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan heykelin kopyasının çıkarılması için izin beklediklerini belirterek "Zaragoza belediye başkanıyla konuştum. Memnuniyetlerini dile getirdiler. Heykel için bir meydan tahsis edecekler" dedi.
Roma döneminde yapılan heykel, yaklaşık 1800 yıl sonra Bergama yakınlarındaki Allianoi Antik Sağlık Yurdu'nda ortaya çıkmış ve Allianoi'un simgesi haline gelmişti.
Herkes için sağlık
1851 yılında Londra Kristal Palas'ta düzenlenen sergiyle temeli atılan EXPO'lar, BIE (Uluslararası Sergiler Bürosu) tarafından organize ediliyor. Telefon, daktilo, bisiklet, radyo, televizyon, naylon gibi buluşların ilk kez insan içine çıkarıldığı EXPO'lar, sadece ürünlerin değil, çağa yön verecek fikirlerin de buluşma noktası olarak dikkat çekiyor. Paris'in ünlü Eiffel Kulesi, EXPO 1889'den bir yadigâr.
'Herkes için sağlık' ana temasıyla EXPO 2015'i ağırlamak için Milano'yla yarışan İzmir, mart ayında verilecek karar sonrası ev sahipliğini kazanırsa, altı ay sürecek etkinliklerde yaklaşık 40 milyon ziyaretçiyi
çekmeyi hedefliyor. (aa, Radikal)