İzmirli vandal kafa kol kırıyor Eskişehir'deki olta çalıyor...

Birinin oltası çalındı, onlarcasının kolu, bacağı, başı parçalandı... Heykellerin başı, vandallarla dertte. İzmir'in Konak ilçesi, heykellerin en çok saldırıya uğradığı yerlerden.

İZMİR/ESKİŞEHİR - Birinin oltası çalındı, onlarcasının kolu, bacağı, başı parçalandı... Heykellerin başı, vandallarla dertte. İzmir'in Konak ilçesi, heykellerin en çok saldırıya uğradığı yerlerden. Gürçeşme Kaynak Parkı'ndaki Atatürk ve çocuk heykeli üç kez saldırıya uğradı. Eskiizmir'deki, köy enstitülerinin kurucularından İsmail Hakkı Tonguç'un adını taşıyan parktaki heykellerin başları, arkadan vurularak tahrip edildi. Parkta oynayan çocuklar, araçla gelen iki kişinin demir levyeyle heykelleri kırdığını, mahalleli tepki gösterince de heykellerin tümüne zarar veremeden kaçtıklarını anlattı. Yeşilyurt'taki Kadın Hakları Parkı'nda da kadına elini uzatıp, onun yanında yer alan erkek heykelinin bir kolu kırıldı. Balçova'daki İnciraltı Kavşağı'nda bulunan Atatürk heykelinin başına yeşil boya doküldü.
Vandallar Eskişehir'de de faaldi. Büyükşehir Belediyesi'nin Porsuk Çayı'nın kirliliğine dikkat çekmek için üç yıl önce çayın yanına yerleştirdiği balık tutan adam heykelinin demirden oltası defalarca çalındı. Çevre halkı sonunda bu 'boşluğa' dayanamayıp heykele ağaç dalından olta ve çamaşır ipinden misine yapıp taktı.