İzmirliler Körfez'i su altından geçecek yol 26 km. kısalacak

'Denizler altında seyahat', İstanbullulardan sonra İzmirlilerin de hayatının parçası olacak. Üçkuyular ile Karşıyaka, yedi kilometrelik tüpgeçitle deniz altından birleşecek.
Haber: ELİF DEMİRCİ / Arşivi

İZMİR - 'Denizler altında seyahat', İstanbullulardan sonra İzmirlilerin de hayatının parçası olacak. Üçkuyular ile Karşıyaka, yedi kilometrelik tüpgeçitle deniz altından birleşecek. Tüpgeçide en geç 2008'de başlanacak.
İzmirlilere müjdeyi, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım verdi. İzmir'de Vali Cahit Kıraç'ı ziyaret eden Yıldırım, burada bakanlığın icraatını anlatırken, yolculuğu 26 kilometre azaltacak tüpgeçit projesini de açıkladı:
"Göç ve özel araçların artması nedeniyle ulaşım en büyük sorunlardan. Bunun için Aliağa-Menderes hattını yaparak kuzeyden güneye 80 kilometrelik yolda günde 500 bin İzmirliyi taşıyacağız. Kuzey Çevreyolu'nu da Çiğli'ye kadar tamamladık. Tek eksiği Körfez geçişi kaldı. Halkanın tamamlanması için tüpgeçit yapacağız. Üçkuyular'dan denizin 15-20 metre altından girip Karşıyaka'ya kadar ulaşacağız. Geçit yedi kilometre olacak. Yap-işlet-devret modeli kullanacağız. Proje çalışmaları başladı, yakında fizibilitesi yapılacak, deniz dibinin yapısı incelenecek. Bu yıl sonuna kadar, en geç önümüzdeki yılın ortasına kadar işe başlamış oluruz. Tamamlanınca, havalimanından otoyol-çevreyolu bağlantısıyla Üçkuyular'a gelen bir kişi, tüpgeçitten geçerek Karşıyaka'ya, Çiğli'ye ulaşabilecek. İstanbul'da, Marmaray'ı yapan bir bakanlık olarak tecrübeliyiz. İstanbul Boğazı'nda 80 metre derinlikte çalışırken, buradaki işimiz daha kolay."
İzmir-Ankara trenle 3.5 saat!
Yıldırım, İzmir-Ankara Hızlı Demiryolu Hattı Projesi'yle ilgili de bilgi verdi. Buna göre hatta saatte 200 kilometre ve üzerinde hız yapabilecek teknolojiyle sahip bir tren çalışacak. Kaynak bulunur bulunmaz başlayacak proje iki kent arasını 3.5 saate indirecek.