İzmirlilere Afrika sıcağı vız geldi...

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kampanya çağrısına uyarak iki ayda su kullanımını 2.2 milyon metreküp azaltan İzmirlilere teşekkür etti.

İZMİR - Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kampanya çağrısına uyarak iki ayda su kullanımını 2.2 milyon metreküp azaltan İzmirlilere teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Su ve Kanalizasyon
İdaresi'nin (İZSU) su tasarrufu kampanyası 27 Nisan'da başlamıştı.
İZSU'nun Mayıs 2007'de kente verdiği su miktarı, önceki yıla göre yüzde 5.15 azaldı. Bu düşüş herhangi bir su kısıntısı yapılmamasına rağmen sürdü. Haziran 2007'de verilen su miktarı da geçen yıla göre yüzde 7.55 azaldı. Böylece İzmirliler Afrika sıcaklarına inat, iki ayda su kullanımını 2.2 milyon metreküp azaltmayı başardı.
Başkandan teşekkür
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tasarruf bu şekilde devam ederse bir yılda Balçova Barajı rezervinin 1.5 katı kadar yani 13 milyon 287 bin 726 metreküp suyun korunabileceğini söyledi. 13 milyon metreküp suyun maliyeti, 11 milyon YTL civarında olacak. Kocaoğlu, "Bu rakam İzmir halkının bir yıllık kazancı. Bu kampanyayı yürüten, kamuoyu oluşmasını sağlayan ekibimizi ve çağrılarımıza değer veren İzmir halkını yürekten kutluyorum. İzmir bir kez daha Türkiye'ye örnek oldu" dedi.
Belediye öncü oldu
Kampanya için İzmir Büyükşehir Belediyesi, 27 Nisan'dan itibaren kenti su bilinciyle ilgili afişlerle donattı. Büyükşehir Belediyesi ayrıca, su kaçaklarının kontrolü, damla sulama sisteminin geliştirilmesi projesi, otobüslerin geri kazanılmış sularla yıkanması gibi alanlarda projelerini uygulamaya koyarak tasarrufun artırılmasına öncülük etti. İZSU da gençler ve çocuklara ulaşmak için okullarda sunumlar yaptı.