İzmit, 1970'lere dönecek mi?

Son yıllarda alınan önlemlerle kısmen temizlenen İzmit Körfezi'nde bir adım daha atılıyor. Haziran ayında Körfez'de 20 terfi istasyonu birden devreye girecek.

İZMİT - Son yıllarda alınan önlemlerle kısmen temizlenen İzmit Körfezi'nde bir adım daha atılıyor. Haziran ayında Körfez'de 20 terfi istasyonu birden devreye girecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit Su (İSU) Genel Müdürü Mustafa Sarıgül, hazirandan itibaren körfez hattındaki tüm evsel ve sanayi atıklarının arıtıldıktan sonra denize boşaltılacağını söyledi. Sarıgül, "Haliç temizlendiyse İzmit Körfezi de temizlenir. Körfez'deki proje Haliç projesinden daha büyük bir proje" diye konuştu.
Sanayi ve yerleşim merkezlerinin yoğun olmadığı günlerde, yani 1970'lere kadar balıkların üreme yeri olan, sularında 30-40 çeşit balık çıkan İzmit Körfezi, kirlilik sonucu ölü deniz haline gelmişti. İzmit Büyükşehir Belediyesi'nin geçen yıllarda yaptırdığı Çevre Entegre Projesi kapsamında sanayi ve evsel atıkların bir bölümünün denize boşaltılması kısmen önlendi, ancak yetmedi. Bu arada Körfez için 500 milyon YTL harcanarak ana kolektör ve 20 ayrı noktada terfi istasyonu yapıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7458627458620

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.