İzmit SEKA'ya yargıdan nefes

Ankara 9. İdare Mahkemesi dün sabah, SEKA'nın akşam saat 18.00'de kapatılmasını öngören Özelleştirme Yüksek Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.
Mahkeme, idareye savunma için beş gün verdi. SEKA Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Destan: "İşçilik maliyetleri yüksek. Çevreyi müthiş kirletiyor."
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

KOCAELİ - SEKA Fabrikası'nda günlerdir süren direnişin ortasına dün sevinçli bir haber düştü. Ankara 9. İdare Mahkemesi, SEKA'nın kapatılmasıyla ilgili kararın yürütmesini, kapıya kilit vurmaya sekiz saat kala durdurmuştu. Fabrikanın kapatılmaması için Kurban Bayramı arifesinde kendilerini fabrikaya hapseden 734 işçi ve ailelerinin gözyaşları dün sevinç gözyaşlarına dönüştü. Herkes birbirine sarılarak, 'zaferi' kutladı. Ortak geçmişi yaşayan, birbirlerinin evlenmelerine, çocuklarının doğumuna tanık olan işçiler yine güzel bir anı birlikte yaşamanın keyfini çıkarıyordu.
SEKA Fabrikası'ndaki özelleştirmeye karşı mücadele çok farklı ve coşkulu. Çünkü işçilerin çoğunun dostluğu henüz çocuk yaşta, aralarında 'kâğıtçılık
okulu' dedikleri SEKA Meslek Okulu'nda öğrenciyken başlamış. Pek çoğunun babası ve dedesi de bu fabrikada çalışmış.
'Biz SEKA'da doğduk'
Mahkemenin kararının duyulmasından sonra iki işçi birbirine sevinçle, sıkı sıkı sarılıyor, zafer sloganı atıyordu. Yaşam onları yine güzel bir haberde birleştirmişti. Birbirlerini 15 yaşından beri tanıyorlardı. Ahmet Özbil ve Yusuf Giray. İkisi de 44 yaşındaydı. 'Kâğıtçılık okulunun' ilk günü aynı sırayı paylayarak başlayan dostluk, yıllar içinde birçok paylaşıma sahne oldu. Birbirlerinin düğünlerine, ilk çocuklarının doğumunda sevinçleri bir arada yaşadılar. Zor günlerde yan yana oldular. SEKA'nın kapatılma süreci ikisini de aileleriyle zor bir mücadelenin içine attı. Eski günlerdeki sevinçleri anarken, anlattıkları, 'mücadelenin' büyüklüğünü özetliyordu:
Üç kuşak eylemciler
"Biz SEKA'da doğduk. Babalarımız fabrikada kazandığı parayla bizi büyüttü. Buradaki işçilerin yüzde 80'i de bizim gibi gençlik arkadaşı. Bu yüzden birbirlerine kenetlendiler. Direnişin büyük olmasının nedeni 'kâğıtçılık okulu'ndaki sıra arkadaşlığımızdır. Biz makinelerin gürültüsünde bile konuşmadan, birbirimizi anlayacak kadar tanıyoruz. Kimse kimseyi yarı yolda bırakmaz."
İşçilerin dayanışmasına en büyük destek ailelerden geliyor. İşçiler makineler arasında uyuduktan sonra güne başlarken aileleri eylem için fabrikaya doğru yola çıkıyor. Dede, baba, torun eylemde birlikte slogan atıyor. Baydar ailesi üç kuşak eylemcilerden sadece biri. Erdal ve Nurettin Baydar kardeşler dokuz gündür fabrikada kalıyor. Babaları Muhsin, anneleri Feride Baydar ve eşleri ile çocukları ise sabah erkenden fabrikaya yola çıkıyor. Anne Feride Baydar, geceleri uyuyamadığını, hasta olduğunu da eylemdeki oğulları üzülmesin diye söylemediğini anlatıyor. Sloganlara gür sesiyle eşlik eden eşi Muhsin Baydar, 30 yıl SEKA'da çalışmış. SEKA Meslek Okulu'ndaki görev yaptığı için işçilerin çoğu öğrencisi. "Sadece iki çocuğum değil, yüzlerce çocuğum işsiz kalacak" diyor.
Başbakan'a mektup
Eylemci kardeşlerden 36 yaşındaki Erdal Baydar, 21 yıldır SEKA'da. "Burada büyüdük, çocuklarımızı fabrikanın ekmeğiyle büyütmek istiyorum" diyor. Ailesinin en küçük üyelerinden Melda Baydar ise sloganları ezbere biliyor. Fabrikanın bir köşesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektubunda, "Lütfen babamı işsiz bırakma" diye sesleniyor. Onlar da alınan kararın sevincini yaşıyor. Aslında yürütmeyi durdurma kararı 'son karar' değil. Mahkeme, davalı taraftan beş gün içinde savunma alıp, buna göre yeniden karar verecek. İşçiler ise direnişte kararlı. Onlar bu süre içinde de fabrikayı terk etmeyecek.


    http://www.radikal.com.tr/7360817360810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.