İzmit'te deprem gibi sel

Marmara depreminin ikinci yıldönümü etkinliklerine hazırlanan Kocaeli bu kez sel felaketine yakalandı.

İZMİT - Marmara depreminin ikinci yıldönümü etkinliklerine hazırlanan Kocaeli bu kez sel felaketine yakalandı. Gölcük'te sel baskınlarına neden olan şiddetli yağmur, yerleşim birimlerine yaklaşık 20 trilyon liralık maddi zarar verdi.
İzmit'te önceki gün saat 15.00 sıralarında havanın kararmasıyla başlayan ve yaklaşık bir saat süren şiddetli yağış sele neden oldu. Sel suları beraberinde araç, ağaç ve eşya sürüklerken, istinat duvarlarını yıktı: kaldırımları ve kent merkezindeki cadde ve sokakların asfaltını söktü. Trafik kilitlenirken, binin üzerinde ev ve işyeri suyla doldu. Özellikle elektronik eşya satıcıları büyük zarara uğradı.
İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, "Belediyenin, ev ve işyerleri zarar gören vatandaşlarımızın toplam zararının 20 trilyonu bulacağını tahmin ediyoruz. Hasar tesbit çalışmalarımız sürüyor. Tek tesellimiz can kaybının olmaması" dedi.
Metrekareye 125.8 kilogram
İzmit Meteoroloji Müdürlüğü, önceki sabahtan dün saat 08.00'e kadar geçen 24 saatlik sürede bölgede metrekareye düşen yağmur miktarını 125.8 kilogram olarak belirledi. Yetkililer, bu oranın 1929 yılından bu yana ağustos ayı ortalamalarının en yükseği olduğunu söyledi. Hava sıcaklığının 27 dereceye kadar düştüğü Kocaeli'de 16 Ağustos'tan itibaren sıcaklıkların 30 derecenin üzerine çıkması bekleniyor.
Zonguldak da felç oldu
Önceki akşam aralıksız yağan yağmur Zonguldak kent merkezinde yaşamı felç etti. Kent merkezinde birçok ev ve dükkân sular altında kalırken, kentin ortasından geçen Üzülmez Deresi'ndeki su seviyesi bir anda 1.5 metreye kadar ulaştı.