İzmit'te Greenpeace eylemi

İzmit Alikahya Beldesi'nde bulunan İzmit Atıkları Yakma ve Değerlendirme A.Ş'ye ait tesisin (İZAYDAŞ) önünü konteynırla kapatan Greenpeace üyelerinden, tesisin bacasına çıkan dört kişinin eylemi sürüyor.

İzmit Alikahya Beldesi'nde bulunan İzmit Atıkları Yakma ve Değerlendirme A.Ş'ye ait tesisin (İZAYDAŞ) önünü konteynırla kapatan Greenpeace üyelerinden, tesisin bacasına çıkan dört kişinin eylemi sürüyor. Greenpeace üyelerinden Türkiye Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı ile Nuriye Pınar Kırılmaz, Ziya Çobanoğlu ve Tuna Türkmen, grubun diğer 10 üyesinin jandarmalar tarafından gözlem altına alınmasından kısa bir süre önce İZAYDAŞ tesisinin 65 metrelik bacasına tırmandılar. Bacanın tepesine 'Stop' yazılı pankart açan bu dört kişinin eylemini bitirmek isteyen jandarma ekipleri de bacaya tırmanarak asılan pankartı söktükten sonra aşağıya attılar. Jandarma, bir süre ikna
etmeye çalıştığı Dökmecibaşı, Kırılmaz, Çobanoğlu ve Türkmen'den olumlu sonuç
alamayınca olay yerinden ayrıldı. Eylemciler bacanın tepesinde oturmayı sürdürüyorlar. Bu arada İZAYDAŞ'a ait tesisin önünü konteynırla kapattıkları için jandarma ekiplerince gözlem altına alınan Greenpeace üyelerinin Tolga Temuge, Gözde Baykara, Oğuzhan Yılmaz, Seydo Emirbaş, Erdem Vardar, Deniz Güman, Serkan Dadak, Devrim Ömer Ada, Yiğitcan Erkan ve Cihan Kuşcu olduğu bildirildi.


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Greenpeace