İzmit'teki şehit yürüşünde HDP binası taşlandı

İzmit'teki şehit yürüşünde HDP binası taşlandı
İzmit'teki şehit yürüşünde HDP binası taşlandı
Türkiye'nin çeşitli illerinde güvenlik güçlerine yönelik artan terör saldırılarına tepki göstermek amacıyla İzmit'te toplanan kalabalık, 'Şehide Saygı, Teröre Lanet' yürüyüşü düzenledi. Ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyen topluluktan bazıları HDP İl binasına taş, sopa ve pet şişe fırlattı.

RADİKAL- Merkez Bankası önünde toplanan siyasi parti, dernek ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile vatandaşlardan oluşan yaklaşık 5 bin kişi, saat 18.00'de ellerinde Türk bayrakları ile yürüyüşe geçti.  Sabri Yalım Parkı'na yürüyün topluluk, sık sık 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez" şeklinde sloganlar atarak terörü lanetledi. Gruptan bazı kişiler HDP Kocaeli İl Başkanlığı binasına taş, sopa ve pet şişeler fırlattı.

HDP binası önünde polisin geniş güvenlik önlemi almasına rağmen bazı vatandaşlar HDP binasında asılı parti bayraklarını indirmek istedi. Polis ile vatandaşlar arasında kısa süreli arbede yaşandı.Gurup içerisinde bazı vatandaşlar ellerinde sopalar ile HDP binasının bulunduğu kata çıkarak sopayla camlarını kırıp parti bayraklarını sökmeye çalıştı. Topluluk bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı.

ANTALYA'DA BİBER GAZLI MÜDAHALE

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde terör olaylarını protesto etmek amacıyla eylem yapan gruba izinsiz oldukları gerekçesiyle polis müdahale etti. HDP binasına yürümeye çalışan gruba polis biber gazı ve tazyikli su sıktı. Polis barikatını aşan bazı göstericiler önce HDP binasındaki tabelanın üzerine Türk Bayrağı astı, ardındantabelayı indirdi. Çok kişinin dumandan etkilendiği olaylarda bazı göstericiler de gözaltına alındı.

Alanya'da geçen hafta gerçekleştirilen ve olaylarla sonuçlanan teröre tepki yürüyüşünün ardından bugün de benzer sahneler yaşandı. Bir grubun sosyal medya üzerinden oluşturduğu etkinlikle başlayan yürüyüşe katılan yaklaşık bin kişi, saat 18.00 sıralarında Hükümet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanmaya başladı. Günler öncesinden belli olan yürüyüş için çevre il ve ilçelerden gelen polis ve jandarma ekipleri kentin giriş ve çıkışlarında yoğun önlem aldı. Ekiplere polis helikopteri de destek verdi.

Polis, grubu yürüyüş ve toplanmalarının yasal olmadığı konusunda uyardı. Polisin uyarılarını dinlemeyen grup bir süre slogan attı ve İstiklal Marşı okudu. Bir süre daha slogan atan grup HDP ilçe binasına doğru harekete geçti. Uyarıları dinlemeyen grubun önü çevik kuvvet ekipleri tarafından kesildi.

Bir emniyet amiri Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı'ndan (TOMA) gruba dağılmaları konusunda ikazda bulundu. Polis barikatını zorlayan gruba ilk müdahale burada geldi. Biber gazı ile dağıtılan grup bir süre sonra tekrar toplanarak HDP binasındaki tabelanın inmemesi halinde eylemlerinin sona ermeyeceğini söyledi. Polis ekipleri ise buna izin verilmesinin mümkün olmadığını belirterek gruptan tekrar dağılmasını istedi. Bu sırada polis barikatını geçmeyi başaran bir grup HDP binasına yöneldi.

Ara sokaklarda tedbir alan yüzlerce polis tarafından grubun geçişine izin verilmedi. Bir kez daha biber gazı ve TOMA'lardan sıkılan tazyikli suyla müdahale edilen göstericiler tekrar Atatürk Anıtı'na yöneldi. Gruptan bazıları polis barikatını aşarak HDP binasına ulaştı. Eylemin başlamasından 3 saat sonra göstericiler tarafından HDP binasındaki tabelanın üzerine Türk Bayrağı asıldı. Bunun sonrasında tekrar toplanan grup HDP binasının önüne giderek, parti tabelasını da indirdi. Biber gazından etkilenen bazı göstericiler ambulanslarla hastaneye kaldırılırken, polis bazı göstericileri gözaltına aldı.

(DHA)