İznik Gölü komada!

Kerevit ve yayın balığıyla ünlü İznik Gölü, bilinçsiz gübreleme ve diğer balık türlerinin artmasını engelleyen gümüş balığının etkisiyle eski günlerini arıyor.

BURSA - Kerevit ve yayın balığıyla ünlü İznik Gölü, bilinçsiz gübreleme ve diğer balık türlerinin artmasını engelleyen gümüş balığının etkisiyle eski günlerini arıyor. Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, 20 yıl önce içilebilir nitelikte suya sahip gölde, bilinçsiz gübrelemeyle ortaya çıkan azot fazlalığı propleminin, kirliliğin başlıca nedeni olduğunu söyledi.
Gölde, yosun miktarındaki artışın da kirlilikte etkisinin bulunduğunu belirten Eryılmaz, şu bilgileri verdi: "Yosun artışında, azot miktarının fazlalığının yanında yabancı tür olan ve kim tarafından salındığı belli olmayan gümüş balığının da etkisi var. Havyarla beslenen gümüş balığı, yosunla beslenen ve halkın geçim kaynağı olan kerevit ve yayın balığı popülasyonunda azalmaya neden oldu. Balıkçılık yok olma noktasına geldi. Doğal dengeyi bozarsanız sonucu böyle olur."
Eryılmaz, İznik Gölü'nün eski haline gelebilmesi için göle kıyısı olan belediyelerle 'Orhangazi-İznik-Gemlik Havzası Arıtım ve Çöp Depo Alanı Kurma ve İşletme Birliği'ni kuracaklarını açıkladı.
Balıkçılar: Geçinmek zor
Gölde faaliyet gösteren Çakırca Sınırlı Sorumlu Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Mehmet Yıldız da gümüş balığının yanı sıra 5 yıl önce ortaya çıkan bir tür mantar hastalığının, kerevit popülasyonundaki düşüşün diğer bir nedeni olduğunu anlattı. Bir zamanlar 60 tona kadar kerevit ihraç ettiklerini belirten Yıldız, "Bugün kerevit sayısı büyük ölçüde azaldığı ve büyüklükleri 11 cm.'den kısa olduğu için ihracat yapamıyoruz. Şimdi az miktardaki yayın, sazan ve kefal balığıyla ancak geçinebiliyoruz. Eskiden her ailede bir sandal vardı, şu an sadece 300 kişi balıkçılıkla uğraşıyor" dedi.