İznik gölü´nde pirana yakalandı

İznik gölü´nde pirana yakalandı
İznik gölü´nde pirana yakalandı
Bursa'nın Orhangazi İlçesi'ne bağlı Narlıca Beldesi'ndeki su ürünleri kooperatifine üye balıkçı Emin Fidan, İznik Gölü'nde pirana balığı yakaladı. Geçmişte de zaman zaman pirana balığının yakalandığı gölde bu kez yakalanan balığın büyüklüğü ise dikkat çekti

ORHANGAZİ - Orhangazi'nin Narlıca Beldesi'nde, Narlıca Su Ürünleri Kooperatifi üyesi Emin Fidan, gümüş balığı avlamak için geçen cumartesi günü açıldığı İznik Gölü'ne ağ bıraktı. Fidan, toplamaya başladığında ağa takılmış bir pirana balığını fark etti. Daha önce de birkaç kez pirana balığına rastlanan İznik Gölü'nde bu kez yakalanan pirana balığının büyüklüğü şaşırttı. Yıllardır balıkçılık yapan Emin Fidan bugüne kadar gölde bu tür balığa rastlamadığını, ancak yakalandığını duyduğunu belirterek, "Bu büyüklükteki bir pirana balığının gölden çıkmış olması bizi de tedirgin etti" dedi.

Bir kişi tarafından göle atıldığı sanılan pirananın yumurta yapıp çoğalmaları durumunda gerek insanlara gerekse göldeki ekolojik dengeye karşı oldukça tehlikeli bir durumun ortaya çıkabileceği de ifade edildi. Yüz ölçümü 298 kilometrekare olan İznik Gölü'nün genişliği 11 kilometre uzunluğu ise 32 kilometre.(DHA/Hasan Bozbey)


  ETİKETLER:

  gümüş

  ,

  Karşı

  ,

  Su ürünleri

  http://www.radikal.com.tr/113699411369941

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bir zamanlar pirhana bakmıştım. - sktk60

  balıkçının elinde gördüğüm pirhana otçul cins pirhana yani et yiyenlere benzemiyor et yiyenler daha parlak daha küçük ve kulakçıklarının altından başlayıp karın hizasına kadar giden kırmızıya çalan somon renginde oluyorlar zannedersem bu tür yani et yiyen pirhanaların türkiye'ye girişleri yasak öyle biliyorum aksi takdirde ne iznik gölüne insanlar girebilir nede avlıyacak balık bulabilirler çünkü önlerine ne gelirse paramparça ederler.