İznik'i karıştıran tetiği bir çocuk çekmiş

İznik'i karıştıran tetiği bir çocuk çekmiş
İznik'i karıştıran tetiği bir çocuk çekmiş
Bursa'nın İznik İlçesi'nde, geçen cumartesi akşamı yol verme tartışması yüzünden çıkan kavgada öldürülen 26 yaşındaki Zeki Dursun'un cinayet şüphelisi olarak gözaltına alınan 45 yaşındaki Rüstem D. ile oğlu 16 yaşındaki M.D. çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

İZNİK - İznik'te dün gece yaşanan olaylara ve Romanların yaşadığı ev ve işyerlerinin taşlanmasına neden olan cinayette iki kişi tutuklandı. Cumartesi akşamı Selçuk Mahallesi Göl Sahil Caddesi’nde, yol verme tartışması nedeniyle çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu, Zeki Dursun tabancayla vurularak öldürüldü. Kavga sırasında Dursun’un arkadaşı 23 yaşındaki Yunus Emre Akın da yaralandı. Olaydan sonra kaçan 4 şüpheliden 45 yaşındaki Rüstem D. ile 16 yaşındaki oğlu M.D. yakalandı.

Bu olayla ilgili soruşturma sürdürülürken, Rüstem D.’nin Roman olması nedeniyle gün boyu gerginliğin yaşandığı ilçede ölen Zeki Dursun'un yakınları ve arkadaşları Roman olduğu bilinen kişilere tepki gösterdi. İlçede dün saat 19.00 sıralarında toplanan öfkeli kalabalık, ellerindeki taş ve sopalarla Roman'ların yaşadığı Yeni ve Mahmut Çelebi mahallelerine yürüdü. Öfkeli kalabalık Roman'ların gittiği İznik Sosyal Dayanışma Kültür ve Spor Derneği lokalini bastı, eşyaları tahrip etti. Mahallede birçok ev ve işyerinin camlarını da kıran kalabalığa polis, biber gazı ile müdaha etti.

İznik´te tehlikeli gerginlik

BİR KİŞİ TABANCAYLA YARALANDI
Olaylar sırasında kalabalık grupta bulunan 26 yaşındaki Emrah Türk de kim tarafından ateşlendiği bilinmeyen tabancadan çıkan kurşunun sırtına isabet etmesiyle yaralandı. Türk, hastanede tedavi altına alındı.

Olaylar üzerine İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe mahalleye gelerek kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı. Kalabalığı belediye çay bahçesinde toplayan Kaymakam Karameşe itidal çağrısı yaptı. Kaymakamın konuşmasının ardından gruplar dağıldı.

TABANCAYI ÇOCUK KULLANMIŞ
İlçede olaylar devam ederken, gözaltına alınan baba Rüstem D. ile oğlu M.D. adliyeye sevk edildi. Baba Rüstem D. olay sırasında tabancayı oğlunun kullandığını söyledi. M.D.de babasının ifadesinin doğru olduğunu belirtti.

Tutuklanan baba-oğul polis kıyafeti giydirilerek, Bursa Cezaevi’ne gönderildi. Kavgaya karışan ve kimlikleri açıklanmayan iki kişinin daha sorgularının devam ettiği belirtildi.

Bu arada, dün gece olayların yaşandığı ilçede durumun sakin olduğu bildirildi. İlçe Kaymakamı Karameşe, gerekli tedbirlerin alındığını belirterek, olaylarla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü kaydetti. (Halil ATAŞ/DHA)