İznik'te Romanlara 'nefret' baskısı

İznik'te Romanlara 'nefret' baskısı
İznik'te Romanlara 'nefret' baskısı
İznik'te bir hafta önce işlenen cinayetin ardından, Romanların yaşadığı üç mahalle 'açıkhava cezaevi'ne döndü. Can güvenliği yok. Çocuklar okula gidemiyor. Bakkallar alışverişi kesti.
Haber: HACER FOGGO / Arşivi

Okullar açıldı, 17 milyon öğrenci okula başladı. İznik Yeni Mahalle, Mahmut Çelebi, Selçuklu Mahallesi’nde yaşayan yaklaşık 200 çocuk ise Romanlara ‘mahalle baskısı ve nefret söylemi’ nedeniyle okula başlayamadı.
İznik’te Romanlara yönelik mahalle baskısı ve nefret söylemi yaklaşık bir hafta önce bir cinayet nedeni ile başladı. Cinayeti işlediği iddia edilen Roman genç ve babası tutuklandı. Cinayetin işlendiği gün ise bini aşkın kişi tekbir getirerek Roman mahallelerine saldırdı. Saldırganlar yeni Mahalle Saltıklı Sokak’taki İznik Sosyal Dayanışma, Kültür ve Spor Derneği lokalindeki tüm eşyaları kullanılamaz hale getirdiler. Birçok ev, işyeri ve kahvehanenin camlarını kırdılar. Polis kalabalığı biber gazı kullanarak dağıttı. O gece sekiz yaşındaki Selvinaz adlı bir çocukla bir yaşlı, korkudan travma geçirerek Şevket Yılmaz Hastanesi’ne kaldırıldı. Özlem adlı 10 yaşındaki çocuk o gece çok korktuğunu ve evinin camlarına sünger koyduğunu, sonra da yatağın altına saklandığını belirtiyor. Aileler ertesi gün mahalledeki bütün çocukları şehir dışına akrabalarına gönderdiler.
Mahalle sakini Y.Ö., çevrede bulunan esnafın protestocular tarafından tehdit edilerek “Bu Çingenelere ekmek vermeyeceksiniz, alışveriş yaptırmayacaksınız!” dediklerini belirtiyor. Bir başka mahalle sakini N.A. da protestocuların kendilerine “Romanlar İznik’i terk etsin” diye haber gönderdiğini anlatıyor.
Bu tehdit üzerine esnafın büyük kısmı artık Romanlara satış yapmamaya başlamış. Bu nedenle Romanların ihtiyaçlarını çevre ilçelerden akrabalarının getirdiği yiyeceklerden temin ettikleri belirtiliyor. Hatta bir mahalle sakini ekmeği Bursa’nın Gemlik ilçesinden getirtmek zorunda kaldığını söyleyerek poşetin üzerindeki ‘Gemlik’ yazısını gösteriyor. İznik’te şimdi üç Roman mahallesi de yarı açık cezaevi gibi. Bini aşkın mahalle sakini de can güvenliğinden endişe ettiği için mahalle dışına çıkamıyor. Alışveriş yapamıyorlar, berbere, hastaneye hatta camiye gidemiyorlar. Her sabah mahalleye gelerek yevmiyeci kadınları traktöre alarak tarlaya çalışmaya götüren şoför artık Roman kadınları almıyor. Bazı minibüs şoförleri Romanları arabalarına kabul etmiyor. Roman gençler hurda toplamaya çıkamıyor, çıktıklarında sözlü tacize uğradıklarından söz ediyorlar. Hastalar hastaneye gidemiyor. Roman mahallesinin başında Çevik Kuvvet ekipleri herhangi bir baskına karşı güvenlik önlemi almış durumda.
Mahallenin önde gelen liderleri bölge ve bölge dışındaki milletvekilleri ve bakanlıklarla telefon görüşmeleri yapıyor. Sonuç değişmiyor. Bursa Valisi’ni mahallelerine bekleyen Romanlar 15 Eylül’de İznik’e gelen Vali’nin “daha acil” bir işi olduğu için mahallelerine uğramadan gitmesine kırılıyor.
Mahalleli bu sorunu her yerde övündüğümüz kültürel mozaiğimize uygun biçimde barış içinde çözecek bir ‘yetkili’ beklerken çocuklar da bir an önce okullarına kavuşmak istiyor.