İznik´te tehlikeli gerginlik

İznik´te tehlikeli gerginlik
İznik´te tehlikeli gerginlik
İznik'te Cumartesi gecesi yol verme meselesi yüzünden çıkan kavgada ölen 26 yaşındaki Zeki Dursun'un yakınları dün gece Roman mahallesinde bir lokal ile birçok ev ve işyerini taşladı.

İZNİK - Bursa'nın İznik İlçesi'nde, Cumartesi gecesi yol verme tartışması yüzünden çıkan kavgada 26 yaşındaki Zeki Dursun ve 23 yaşındaki Yunus Emre Akın tabanca ve sopayla yaralandı. İznik Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan Zeki Dursun yaşamını yitirirken, kavgaya karışan Roman vatandaşı 45 yaşındaki Nusret D. ile oğlu 16 yaşındaki M.D. gözaltına alındı.

Olaya karıştığı belirlenen 2 kişinin de yakalanması için polis çalışma başlattı.

Olay nedeniyle gün boyu gerginliğin yaşandığı ilçede ölen Zeki Dursun'un yakınları ve arkadaşları Roman olduğu bilinen kişilere karşı tepki gösterdi. İlçede tansiyonun artması üzerine takviye çevik kuvvet ekipleri gönderildi.

Gerginliğin gün boyu sürdüğü ilçede akşam saat 19.00 sıralarında toplanan öfkeli kalabalık ellerinde taş ve sopalarla, Romanların yaşadığı Yeni ve Mahmut Çelebi mahallerine yürüdü. Tepkinin çığ gibi büyüdüğü olaylarda öfkeli kalabalık Romanların gittiği İznik Sosyal Dayanışma, Kültür ve Spor Derneği lokalini bastı, eşyaları tahrip etti.Mahallede birçok ev ve işyerinin camlarını da kıran kalabalığı polis, biber gazı ile müdaha etti. Olaylar sırasında kalabalık grupta bulunan 26 Emrah Türk de kim tarafından ateşlendiği bilinmeyen tabancadan çıkan kurşunun sırtına isabet etmesiyle yaralandı. Türk, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

KAYMAKAM KALABALIĞI SAKİNLEŞTİRDİ
Olaylar üzerine İznik Kaymakamı Hüseyin Karameşe, mahalleye gelerek kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı. Kalabalığı belediye çay bahçesinde toplayan Kaymakam Karameşe itidal çağrısı yaptı.

Suçluların mutlaka cezalandırılacağını kaydeden Karameşe, "Haklıyken haksız duruma düşmeyin hiç kimsenin fevri hareket etmemesi gerekir. Suçlular bulunup adalet karşısına çıkarılacaktır" dedi. Kaymakam Karameşe'nin konuşmasının ardından gruplar dağılırken, çevik kuvvet ekipleri romanların yaşadığı mahallelerin girişlerinde güvenlik çemberi oluşturdu. Ayrıca ilçeye Bursa'dan takviye çevik kuvvet ekipleri ile TOMA aracı sevk edildi.

DHA - Hasan BOZBEY - Halil ATAŞ


  http://www.radikal.com.tr/114990111499017

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kimlik siyaseti ve sonuçları - sabahattinali

  demokratik bir ülkede etnik temelde dinsel kimliği vurgulayan bir siyasal anlayış varmıdır?Örneğin en fazla göçmen işçi barındıran almanyada bir göçmenler partisi varmıdır..afrika kökenli insanların yaşadığı amerikada zenciler yada afrikalılar partisi varmıdır.. abd devlet başkanı obamanın afrikalı bir zenci olmasını kaç kişi sorgulamakta sakıncalı bulmaktadır.. bizde kimlik siyaseti varmı yokmu? türklüğü islamlığı öne alan anlayış şu yada bu mezhep üzerine kurulu anlayışlar etnik kimlik taşıyan siyasal anlayışlar hiçte yabancı gelmiyor..farklı kimliklerin sorgulandığı baskılandığı yüceltildiği toplumlar elbette demokratik medeni toplum olmanın çok uzağındadır. elbette farklılıklar zenginlik olarak görülmemektedir..

  Cehalet - mohiqan

  Kİtap okuma oranı çok düşük olan, konuşmayı, tartışmayı bilmiyen, IQ numarasıyla ayakabı numarası arasında pek far olmayan toplumlarda tek çıkar yol gennellikle saldırı ve sürü pisikolojisiyle hareket etme ve linç girişimi vardır...dikkat edin ülkemizde böylesi durumlarda aklı selim insanlar çıkmaz ortaya, hep sürü olarak hareket ederler ve tek hedefleri vardır linç etmek...

  haklıyken haksız - x-rayspex

  adamlar mahalle basıyor, devletin kaymakamı, mahalleyi basanlara, haklıyken haksız duruma düşmeyin diyor. sırf şu örnek bile devlet zihninin sağlık düzeyini gösteriyor

  "hakliyken haksiz duruma dusmek" - keryil

  ben buradaki "hakli"ligi goremedim. birileri baskasini oldurmus, zaten gozaltina da alinmislar. diger romanlarin durumla alakasi var mi? yok. mesela bir turk bir romani oldurse, romanlar turk mahallesini basip benzer olaylar cikarsalar, yine kaymakam mi "sakinles"tirecekti? ben sanmiyorum. su irkci kalkismalara gosterdiginiz toleransin, "anlayis"in, hatta "empati"nin onda birini gezi'ye gosterecek akliniz olsaydi turkiye cok daha rahat bir yerdi. son olarak, hakliyken haksiz konuma dusulmez. bunu soyleyen kisi sizi kandiriyordur. hakliysaniz, hakli oldugunuz seye dair maddi kosullar degismeden hakliliginiz da degismez. haksiz baska seyler yapiyor olabilirsiniz mesela, ama bu hakli oldugunuz noktalari etkilemez. tabi bu olayda o "hakli olunan nokta" neresi ben bilemiyorum.

  ... - edddykedddy

  Aynı kafa Nazilerin 1940'larda yaptıklarına da "Tehlikeli Gerginlik" der. Siz Selendi'de olanlara da Tehlikeli Gerginlik dediniz diye bunun ardı arkası kesilmiyor. Bunun farkında olduğunuz da bariz ortada ama bu kadar bağımlı olunmaz ki! Azıcık izan!

  Bu nasıl kötü bir zihniyettir. - yilmaz-usb

  kürtlerden ,alevilerden,ermenilerden,romanlardan nefret eden bu ırkçı zihniyet bu ülkeye ne kadar büyük bir zarar verdiginin farkında degil sanırım.Bu zihniyet bu şekilde giderse bu ülke bir gün bölünecektir.

  göstermek. - jooma

  halkımız ırkçılığını medeni bir şekilde ifade etmiş.