'Jandarma bilgi vermiyor'

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nda, cezaevi alt komisyon raporunda yer alan, başta Kandıra'da 'üç mahkûma copla tecavüz' olayı olmak üzere, iddialarla ilgili değerlendirmelerin raporlarının alınması kararlaştırıldı.

ANKARA - TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nda, cezaevi alt komisyon raporunda yer alan, başta Kandıra'da 'üç mahkûma copla tecavüz' olayı olmak üzere, iddialarla ilgili değerlendirmelerin raporlarının alınması kararlaştırıldı. Alt komisyon üyeleri, müdahale sırasında jandarmanın çektiği görüntü kasetlerini istediklerini ancak jandarmadan kendilerine bilgi gelmediğini savundu.
Komisyon, bir süre önce ölüm oruçlarını sona erdirmek için cezaevlerinde eş zamanlı gerçekleştirilen 'Hayata Dönüş Operasyonu'
ile ilgili alt komisyon raporunu görüştü. Raporu eksik ve yetersiz bulan FP'li Mehmet Bekaroğlu, alt komisyon üyelerini sert bir dille eleştirerek, şöyle konuştu:
"Sizin göreviniz müdahale sırasında ve sonrasında insan hakkı ihlali olup olmadığını
araştırmaktı. Raporda, Kandıra'da üç mahkûmun copla tecavüze uğradığı iddiası var. Benim bildiğim bir soruşturma var. Siz bunu neden soruşturup, raporları almadınız?"
20 Aralık'ta yaşanan olaylarda işkence gördüğünü iddia eden mahkûmlara 31 Aralık'ta verilen raporların sonra sanki kabul sırasında verilmiş gibi gösterildiğini
ileri süren Bekaroğlu, "Sahtekârlık var. Raporlar sahte. İşkence raporlarında önemli olan bunların zamanında alınmasıdır" dedi.
Alt komisyon üyeleri, müdahale sırasında jandarmanın çektiği görüntü kasetlerini istediklerini ancak her şeyi çeken jandarmanın gönderdiği kasetlerde basında çıkan görüntülerin bile olmadığını söylediler. Üyeler, cezaevlerinden ve jandarmadan kendilerine yeterince bilgi gelmediğini savundular.


  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Ankara

  ,

  tecavüz