Jandarma, Erhan Tuncel'i teslim almadı mı?

Jandarma, Erhan Tuncel'i teslim almadı mı?
Jandarma, Erhan Tuncel'i teslim almadı mı?

Yaklaşık bir aylık kaçışın ardından Kumburgaz da yakalanan Erhan Tuncel dün tutuklandı.

Dink suikastinin 'büyük abi'si Tuncel, hakkında yakalama kararı çıkınca 156'yı aradığını ancak kendisini almadıklarını öne sürdü.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Hrant Dink suikasti davasında yakalama kararı çıkarılan ve 38 gündür firari olan Erhan Tuncel dün tutuklandı. Tuncel, yakalama kararı çıkarıldığı gün 156’yı aradığını, ancak jandarmanın, polise teslim olması gerektiği söyleyerek kendisini teslim almadığını öne sürdü.
Kumburgaz’da önceki gün bir villada yakalanan Erhan Tuncel, dün hâkim karşısına çıkarıldı. Tuncel, mahkemede yaptığı savunmada emlak işleriyle uğraştığını ve aylık gelirinin 15 bin TL olduğunu ifade etti. Tuncel, adresini ise yakalandığı villa olarak gösterdi.
Dink cinayeti davasında ‘azmettirme’ suçundan beraat eden Tuncel savunmasında Yargıtay’ın bozma kararını kabul etmediğini ifade etti ve mahkemeden kararında direnmesini istedi. Neden teslim olmadığı sorulunca Tuncel, “Savunma yapabilmem için yargılamaya katılamadım ve yakalama kararına uyamadım. Hakkımda yurt dışı çıkış yasağı yoktu” dedi. Tuncel, hakkında yakalama kararı çıkarıldığı gün 156’yı ( Jandarma ) aradığını belirterek şunları söyledi:
“156’yı aradım. Teslim olmak istediğimi söyledim. Ancak bana polis bölgesi olduğunu ve beni alamayacaklarını söylediler. Sonra da ben savunma yapmak için teslim olmaktan vazgeçtim.”
Savcı , Tuncel’in üzerine atılı suçların niteliği, mevcut delil durumu ve sanığa atılı suçların katalog suçlardan olması ve kaçma şüphesi bulunması nedeniyle tutuklanmasını talep etti. Duruşmaya mahkeme kararını açıklamak üzere ara verdi.
Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu duruşma arasında Radikal’in sorularını yanıtladı. Soruklu, Kumburgaz’daki villanın kime ait olduğu sorusuna “Erhan kiralamıştı. Ticaretle uğraştığı için Erhan’ın maddi geliri iyi” yanıtını verdi.
Duruşmaya verilen aranın ardından mahkeme heyeti, Tuncel’in tutuklanmasına karar verdi.
Hrant Dink davasına Yargıtay’ın bozma kararının değerlendirileceği 3 Aralık’ta gerçekleştirilecek duruşmayla devam edecek.