Jandarma 'İnci kefal'i korumaya aldı

Sodalı yapısı nedeniyle Van Gölü'nde yaşayabilen tek canlı türü olan inci kefalinin nesli tükenme noktasına gelince, jandarma yasak avlanmaya karşı gölün çevresinde geçici karakollar kurdu.

ANKARA - Sodalı yapısı nedeniyle Van Gölü'nde yaşayabilen tek canlı türü olan inci kefalinin nesli tükenme noktasına gelince, jandarma yasak avlanmaya karşı gölün çevresinde geçici karakollar kurdu.
İnci kefali, ilkbaharda suların ısınmasıyla göç için gölden ayrılıp, akarsuların ağızlarında toplanıyor. Balıklar, oldukça zor şartlar altında geçen ve bol enerji isteyen üreme amaçlı akarsu göçü sırasında, bir an önce yumurtalarını bırakıp göle dönmek için beslenmiyor. Bu nedenle zayıf düşüyorlar.
Balıkların en çok avlandığı süre de nisan-temmuz arasındaki bu döneme denk geliyor. İnci kefalinin yüzde 90'ının üreme döneminde avlandığını belirleyen jandarma, balıkların neslinin tükenmesini önlemek için tedbir aldı. Kaçak avcılarla mücadele için gölde tim dolaştıran jandarma, inci kefalinin üreme döneminde, balıkların göç güzergâhlarındaki akarsu ağızlarında da çadırlı geçici karakollar kurdu.