Jandarma: JİTEM denemeydi

Jandarma, Özal davasına yolladığı belgelerde JİTEM'in deneme mahiyetinde oluşturulduğunu belirtti. Genelkurmay ise "Hiç olmadı" dedi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili davanın dosyasına JİTEM ve TUSHAD yapılanmasına ilişkin önemli belgeler gönderdi. Genelkurmay, ‘halen ve geçmişte JİTEM şeklinde bir yapılanma olmadığını’ bildirirken, Jandarma Genel Komutanlığı ise ‘deneme mahiyetinde’ bir JİTEM yapılanmasının bir dönem oluşturulduğunu ifade etti.
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili dava dün başladı. Dosyaya Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Komutanlığı tarafından JİTEM ve Türkiye Ulusal Stratejiler ve Hareket Dairesi’ne (TUSHAD) ilişkin önemli belgeler gönderildi.
Genelkurmay, gizli tanık Selçuk’un beyanlarında geçen yapıların var olup olmadığını soran mahkemeye hem JİTEM hem de TUSHAD isimli bir birimin bulunmadığını bildirerek şunları belirtti: “Geçmişte ve halen Genelkurmay Başkanlığı teşkilat yapısında, Türkiye Ulusal Stratejiler ve Hareket Dairesi (TUSHAD) isimli bir birim bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu birime bağlı JİTEM, Siyah ve Beyaz Kuvvetler adlı yapılanmalar da mevcut değildir.”

‘Sadece savaşta olur’ 

Genelkurmay Başkanlığı, gizli tanık Selçuk’un ifadesinde geçtiği belirtilen ‘Siyah, Beyaz Kuvvetler’e ilişkin olarak da şunları ifade etti:
“Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı bünyesinde sefer görev emri verilen yedek personel, yaş ve yeteneklerine göre arazide görev yapacaklar ‘siyah personel’ ve meskûn mahalde görev yapacaklar ‘beyaz personel’, yedek personel vasfını kaybedenler ‘turuncu personel’ olarak nitelendirilmektedir. Barışta ve seferde ‘siyah kuvvetler’ ve ‘beyaz kuvvetler’ diye isimlendirilen bir kuvvet/ birlik teşkilat olmamıştır.”
Jandarma Genel Komutanlığı ise mahkemeye gönderdiği yanıtında JİTEM ve TUSHAD yapılanmasına ilişkin bilgi ve belgeye rastlanılmadığını belirtip şu bilgileri verdi:
“Jandarma Asayiş Komutanlığı’nca terörle mücadelede istihbarat etkinliğini arttırmak ve Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı kadrosunu güçlendirmek maksadıyla Kasım 1988 tarihinde, personel miktarının arttırılması, Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı ‘Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı’ (kısaca JİTEM) bünyesindeki İstihbarat Tim Komutanlığı isminin ise ‘Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Birlik Komutanlığı’ (kısaca JİT) olarak değiştirilmesi teklif edilmiş, teklif geçici görev kuruluşuyla deneme mahiyetinde bir süre uygulanmış olup, Nisan 1990’da son verilmiştir. JİTEM ve JİT tabirleri geçmiş yıllarda da jandarma dışında bazı kaynaklarca zaman zaman kullanılmış, bunun üzerine 1994 yılında JİTEM, 1997 yılında da JİT tabirinin kullanılmaması için birlikler uyarılmıştır.”

Özal davasına yedek heyet baktı

 Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili davanın ilk duruşması dün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemenin asıl heyetinin 28 Şubat davasında görev yapıyor olması nedeniyle davaya yedek heyet baktı.
Duruşmaya sanık Levent Ersöz sağlık sorunları nedeniyle katılmazken, Özal ailesinden de kimse yoktu. Sanık Ersöz’ün avukatı Hulusi Coşkun yargılamanın gizli yapılmasını istedi. Semra Özal’ın avukatı Hasan İşgüzar ise bu davanın açılmaması için Özal’ı öldüren gizli yapının her türlü engellemeyi yaptığını savunarak “Her şey açık açık tartışılsın” dedi.
Mahkeme yargılamanın gizli yapılması talebini reddetti. 

Mektup mahkemede
Duruşma sırasında Semra Özal’ın avukatı Hasan İşgüzar kendine gelen ve Turgut Özal’ın zehirlenerek öldürüldüğü ve bu yöndeki Adli Tıp raporunun değiştirildiğine ilişkin isimsiz ihbar mektubunu da mahkeme heyetine sundu. Usul tartışmasının ardından mahkeme duruşmaya ara verdi.
Aranın ardından mahkeme kararlarını açıkladı. Mahkeme, sanık Levent Ersöz’ün sağlık gerekçesiyle adliyeye gelemeyecek durumda olması halinde bir sonraki duruşmada videokonferans sistemiyle ifade vermesini karara bağladı.
Mahkeme ayrıca Ahmet Özal’ın tanık olarak ifadesinin alınmasına, eğer kendisi gelmezse zorla getirilmesine hükmetti.

‘Semra Özal’a işlettirdiler’

 İddialarıyla davanın açılmasında etkili olan ve kendisinin JİTEM elemanı olduğunu söyleyen ‘gizli tanık Selçuk’, 23 Ağustos tarihli ifadesinde Özal’ın suikasta kurban gittiğini ileri sürdü. Savaş Korkmaz isimli personelin Özal’ın öldürüldüğü bilgisini kendisiyle paylaştığını söyleyen gizli tanık, “Turgut Özal suikastında operasyonu yönlendiren MİT ve askeriye içindeki oluşumları herekete geçen Teoman Koman Paşa’dır. Suikastı da Özal’ın eşi Semra Özal’a yaptırdılar” demişti.


  http://www.radikal.com.tr/115037511503753

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  IRKÇILIK EGOSUNUN BİZİ GETİRDİĞİ HALE BAK. - m.rozbilen

  Bütün bu kirli ve ciddi bir devlete yakışmayan işler FAŞİST ruhun zehrinden kaynaklanmaktadır.Dünyanın en tehlikeli,acımasız,inır gibi görünüp aslında dinsiz ve kanla beslenen varlıklardır.Bu ruh ve ruh halini temizlemedikçe bize rahat yok.Dünya az çok kendi faşistlerini ıslah etti.Bir tek biz kaldık.İnşallah başarırız.

  "deneme" - makul

  Tabii ya. Denek olarak da binlerce insanı katlettiniz. Genelkurmacası da sahip çıkmaz tabii. Adamlar da haklı. yedikleri hangi bir halta sahip çıksınlar ki.AKP orduyu tasfiye bahanesiyle sonunda kendi polis devletini inşa yolunda ilerliyor ama bu millete sülük gibi yapışmış, kifayetsiz muhteris yatağı eli silahlı zorba yığınına dönüşmüş "ordu"nun da bir şekilde tasfiyesi çok ama çok iyi oldu.Sıra gerçek demokrasiyi tesis etmekte. Sabıkası adam boyunu çoktan aşmış AKP'ye elbette güvenmeyerek-hala güvenen kaldıysa- ama tarihsel olarak bir şekilde yaratılmış elverişli koşulları da kullanarak.

  bukalemun sistem. - karayel1965

  93-97 yillarinda kürtlere karsi resmen katliyama girisilmistir 17 bin kayip ve faili mechul katliyam degilde nedir ve bu bir devlet politikasi oldugundan hickimseden hesap soramiyorlar bugünki yöneticiler bile konuyu karartmaya calisiyorlar belkide ucu bugünkilerede dokunuyor.yaptiklari katliyamlari kabul etmemek icin yarin türkiye diye bir devletin hic olmadiginida duyarsaniz sasirmayin,belki buda bir denemeydi. okullarda osmanliyi tu kaka derken diger derste fetihleri zaferleri övünerek anlatilir, gururla 3 kitada at kosturmus osmanlinin torunuyuz diye övünülür.