Jandarma ve Maliye de 'JİTEM yok' dedi

Jandarma ve Maliye de 'JİTEM yok' dedi
Jandarma ve Maliye de 'JİTEM yok' dedi
Diyarbakır'daki 11 sanıklı JİTEM davasında Genelkurmay'dan sonra Jandarma ve Maliye de JİTEm diye bir birimin olmadığı yönünde bilgi verdi.


Jandarma Genel Komutanlığı ve Maliye Bakanlığı da ‘JİTEM yok' dedi

‘JİTEM Davası'na görevsizlik

Cem EMİR/DİYARBAKIR, (DHA)

GENELKURMAY Başkanlığı'nın yanı sıra Jandarma Genel Komutanlığı da, kuruluş ve kadrolarında ‘JİTEM' adı altında bir birimin bulunmadığını, geçmişte de böyle bir kadro oluşturulmadığını, Maliye Bakanlığı bu sıfatta görevlilere ödeme yapılmadığını bildirdi. Mahkeme, davada görevsizlik kararı verdi.
Diyarbakır 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında PKK itirafçıları Abdulkadir Aygan, Ali Ozansoy ve Adil Timurtaş’ın da bulunduğu 11 sanıklı ‘JİTEM davası’nda süren yargılamaya ilişkin Genelkurmay Başkanlığı’na, Jandarma Genel Komutanlığı'na JİTEM adlı bir birimin olup olmadığını, varsa hangi tarihte kurulduğu, faaliyetine devam edip etmediğini ve iddianamede belirtilen kişilerin kuruluşa üye olup olmadıklarını sordu. Ayrıca Maliye Bakanlığı’ndan iddianamedeki diğer sanıklarla ilgili ‘Çalıştıkları birim JİTEM” şeklinde belirtilen bir bordronun olup olmadığının sorulmasına karar verildi.
Mahkemenin, 6 Ekim günkü duruşmasında Genelkurmay Başkanlığı'nın ‘gizli’ ibareleri yazıda, JİTEM’in olmadığı bildirildi.
Diyarbakır, Mardin, Batman ve Şırnak’ta çeşitli tarihlerde birden fazla adam öldürme, kundaklama ve bombalama eylemi gerçekleştirdikleri iddiasıyla yargılanan, aralarında terör örgütü PKK itirafçılarının da bulunduğu 11 sanıklı ‘JİTEM davasında Jandarma Genel Komutanlığı'ndan yanıt geldiği belirtildi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan sonra Jandarma Genel Komutanlığı'nın da Diyarbakır 3'ücü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği yanıtta, “JİTEM ismi bölgede bazı vatandaşlar ile bir kısım devlet görevlileri tarafından kullanılmasının tamamen bilgisizlikten veya jandarma ile ilgisi olmayan kötü niyetli bir kısım çevrelerin yaklaşımından kaynaklandığı değerlendirilmektedir” denildi. Ayrıca Maliye Bakanlığı da ‘JİTEM” adı altında bir harcamanın tespit edilmediğine dair cevap gönderdiği görüldü.
Bu yanıtların okunması ardından kısa ara veren mahkeme heyeti dava için görevsizlik kararı vererek, yargılamanın özel yetkili mahkemede yapılmasına karar verdi.

CK(GG/İD)