Jandarma'dan 'Silivri'de taş, çakıl, kum' açıklaması

Jandarma'dan 'Silivri'de taş, çakıl, kum' açıklaması
Jandarma'dan 'Silivri'de taş, çakıl, kum' açıklaması
Jandarma, pazartesi günü Silivri'de yaşanan olaylarla ilgili "Vatandaşın zarar görmemesi için gayret sarf ettik, müdahale aracı tarafından sıkılan suyun içinde taş, çakıl veya kum bulunmamaktadır" açıklamasını yaptı.

ANKARA - Jandarma Genel Komutanlığı, pazartesi günü Ergenekon duruşması öncesinde Silivri Cezaevi önünde yaşanan olaylara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, ‘Ergenekon’ davasını izlemek için Silivri’ye gelen gruba müdahalede, ‘vatandaşların zarar görmemesi için azami gayret sarf edildiği’ ve göstericilere sıkılan suya ilişkin, ‘ırmaktan ya da dereden alındığı ve içinde çakıl taşı, kum bulunduğu’ iddialarının asılsız olduğu belirtildi.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın internet sitesinde de yayınlanan açıklamada, 18 Şubat günü yaşanan olaylara ilişkin bazı yayın organlarında; “Jandarma'nın kullandığı TOMA’dan sıkılan suyun ırmaktan ya da dereden alındığı, tazyikli suyun içinde çakıl taşları ya da kumun bulunduğu ve vatandaşların yaralanmasına neden olduğu” yönünde iddialara verildiği anımsatıldı. Konuya ilişkin olarak inceleme yapıldığı kaydedilen açıklamada şöyle denildi:

ŞEBEKE SUYU
“Olay günü Silivri Cezaevi’nde meydana gelebilecek olaylara müdahale etmek maksadıyla; 2 adet Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı görevlendirilmiş olup, anılan araçlarda bulunan su tankının dolumu, Silivri Cezaevi Kampüsündeki Yangın Müdahale İstasyonunda bulunan şebeke suyundan yapılmıştır.


FİLTRE VAR
Toplumsal Olaylara Müdahale Araçlarında, aracın su tankına çekilen suya yabancı maddelerin karışmasını önlemek maksadıyla filtre sistemi mevcut olup, iddialar üzerine yapılan kontrolde her iki aracın da filtre sisteminin faal olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca, Toplumsal Olaylara Müdahale Araçlarında su tankında bulunan suyun püskürtülmesini sağlayan su topunun; taş, çakıl gibi sıvı olmayan cisimleri püskürtmesi, pompa gövdesi ile pompa kanatçıkları arasındaki boşluğun milimetreden daha küçük mikron ölçülerinde olması nedeniyle, bu iddianın teknik olarak da doğru olması mümkün değildir.

‘ÇÖKERTME HAZNEMİZ VAR’

Su içinde mikron ölçüsünden daha büyük cisimlerin bulunması; sistemin arızalanmasına ve büyük bakım onarım masraflarına neden olacağı için, zamanla suyun içerisinde oluşabilecek tortunun sisteme zarar vermesini önlemek maksadıyla, su tankının altında ayrıca çökertme haznesi de bulunmaktadır.
Vatandaşlarımızın bu tür olaylarda zarar görmemesi için Jandarma personeli tarafından azami gayret sarf edilmekte olup, söz konusu iddialar tamamen asılsız ve gerçek dışıdır.”