Jandarma'nın Akfırat operasyonu devam ediyor

İstanbul'da geçen yıl düzenlenen ve aralarında Tuzla'nın eski Akfırat Belde Belediye Başkanı Hilmi Yıldız ve oğlunun da bulunduğu 30 kişinin tutuklandığı soruşturma kapsamında son olarak 19 kişinin yakalandığı, bu operasyon kapsamında 10 kişinin daha arandığı öğrenildi.Alınan bilgiye göre, İstanbul İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, geçen yılın Haziran ve Temmuz aylarında basında çıkan Akfırat Belde Belediyesi ile ilgili olarak usulsüzlük ve yolsuzluk iddialarının gündeme gelmesi ile birlikte konuyla ilgili olarak istihbari çalışma başlattı.
Yapılan çalışmalar kapsamında, çeşitli il ve ilçelerde faaliyet gösteren organize bir suç örgütünün, "rüşvet", "irtikap", "zimmet", "resmi belgede sahtecilik", "resmi belgeyi bozma", "mühürde sahtecilik", "vergi kaçakçılığı", "yağma", "görevi kötüye kullanmak", "iftira", "tehdit", "yaralama", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "ihaleye fesat karıştırmak", "hırsızlık" ve "mala zarar verme" suçlarını işlediklerini tespit eden jandarma 8 Ocak 2009 tarihinde 48 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.
Operasyonda, çok sayıda silah, mermi ve çok sayıda muhtelif ihale evrakları, çeşitli hesaplara ait ekstre, çok sayıda Akfırat Belediyesi adına kesilmiş fatura, kaşe, banka hesap cüzdanları, kullanılmış çek dip koçanları, bol miktarda doküman ve muhtelif sözleşmelerden oluşan suç malzemesi ile birlikte aralarında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin de bulunduğu 48 kişi gözaltına alındı.
Adliyeye sevk edilen bu kişilerden eski Akfırat Belde Belediye Başkanı Hilmi Yıldız ve oğlunun da bulunduğu 30’u tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Söz konusu operasyondan sonra çalışmalarını sürdüren jandarma, İçişleri Bakanlığına bağlı müfettişler ile koordineli şekilde devam ettiği takip ve araştırmalarda, "Herhangi bir mal ve hizmet satın alınmadığı halde temin edilen sahte faturalar karşılığında mal ve hizmet alınmış gibi gösterilerek" belediye bütçesinden yaklaşık 7 milyon TL’nin zimmete geçirildiğini, sahte belgelerin (faturaların) bilerek kullanıldığını (resmi belgede sahtecilik), ihaleye fesat ve edimin ifasına fesat karıştırıldığını belirledi.
Bunun üzerine operasyon kararı alan ekipler, söz konusu suçları işlediği tespit edilen 29 kişinin yakalanması için 28 farklı adrese 250 jandarma ekibinin katılımıyla eş zamanlı operasyon düzenledi.
Operasyonda, aralarında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin de bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin üzerlerinde ve adreslerinde yapılan aramalarda da 2 adet tabanca, bu silahlara ait 4 adet şarjör, 415 adet mermi, çok sayıda muhtelif ihale evrakları, çeşitli hesaplara ait ekstre, çok sayıda Akfırat Belediyesi adına kesilmiş fatura, 1 adet kaşe, banka hesap cüzdanları, kullanılmış çek dip koçanları, çok sayıda doküman ve muhtelif sözleşmeler ele geçirildi.
Gözaltına alınan kişiler arasında bulunan S. A’nın evinde ve iş yerinde ise terör örgütü PKK’ya ait bez parçası ve Yurtsever Gençlik bayrağı ile çok sayıda yasak yayın ve doküman elde edildi.
Bu arada, operasyonda yakalanamayan 10 şüphelinin aranmasına devam ediliyor.
Çekmeköy Jandarma Karakolu’ndaki işlemleri tamamlanan 19 kişi ise Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.
Soruşturma kapsamında tutuklanan eski Belediye Başkanı Hilmi Yıldız ve oğlu Enes Yıldız’ın da aralarında bulunduğu 18’i tutuklu 50 sanığın yargılanması ise İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde sürüyor.