Japon anne, kızına söz vererek ülkesine döndü

Japon anne, kızına söz vererek ülkesine döndü
Japon anne, kızına söz vererek ülkesine döndü

Michiko Deniz (soldaki) Gaziantep?ten ayrılırken babaannesinin evinde kalan kızına hayali olarak el salladı. Japon anne kız beş ay sonra adliyede görüşmüştü.

Michiko Deniz, eşinin Türkiye'ye getirdiği kızını alamadan ülkesine döndü. 'Beni de götür' diyen kızına 'Bir gün seni mutlaka almaya geleceğim' diyen Japon anne AİHM yolunda
Haber: AHMET KAYA / Arşivi

GAZİANTEP - Eşinin Türkiye’ye getirdiği dört yaşındaki kızı Kader’in velayetini almak için Gaziantep’e gidip hukuk mücadelesi başlatan Japon Michiko Deniz, ülkesine dönerken kızına “Bir gün seni almaya geleceğim” sözünü verdi.
Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı’nda kızı ve eşiyle bir kez daha görüşen ve kızını yanına alma girişimlerinden olumlu sonuç alamayan Michiko Deniz, ülkesine ağlayarak döndü. Japon anne Gaziantep’ten ayrılırken, babaannesinin evinde tutulan kızının hayaline son kez el salladı. Michiko Deniz, Gaziantep’te kızının çok kötü koşullarda yaşadığını savundu. Kızının son görüşmesi sırasında kendisine, “Anne lütfen beni de götür” dediğini ileri süren anne Michiko Deniz, “Ona ‘Yavrum bu sefer seni götüremiyorum. Ama bir gün mutlaka seni almaya geleceğim’ dedim. O da çaresiz, ‘Tamam anne’ yanıtını verdi. Kızıma verdiğim sözü mutlaka yerine getireceğim ve Kader’i almaya buraya geleceğim. Ülkeme gider gitmez velayet davası açacağım. Dört yaşındaki bir yavrunun annesinden ayrılmasının mümkün olmayacağını, konuyu AİHM dahil tüm hukuki kurumlara götürerek göstereceğim” diye konuştu.
Michiko Deniz’in Gaziantep’teki davasını üstlenen Avukat Sermet Atay ise ilk aşamada Çocuk Mahkemesi’ne, Kader’in bulunduğu kötü koşullardan kurtarılarak ya devlet ya da koruyucu aile gözetiminde tutulması istemiyle dava açacaklarını belirtti. Avukat bu arada, Michiko Deniz’in Japonya’da açacağı velayet davasının da süreceğini söyledi.