Japon annenin çocuk operasyonu

Japon anne mahkeme kararına rağmen alamadığı çocuklarını, itfaiye ve çilingir destekli polis operasyonuyla aldı. Gaziantepli babaanne 'Japonların hakları var, bizim yok mu' diye isyan etti


ZEKİ GÜNAY / MEHMET BULUT


GAZİANTEP - Japon Akhime ile Gaziantepli eşi Gazi Saman’ın çocuk savaşı, gece yarısı itfaiyeli ve çilingirli operasyonla sona erdi. 29 yaşındaki Gazi Saman 37 yaşındaki eşi Akhime ile altı yıl önce, çalışmak için gittiği Japonya’da tanıştı. Evlendiler. Bugün dört yaşında olan kızları Ayşe ve 2.5 yaşında olan oğulları Hanifi dünyaya geldi.
Geçen yaz tatil için Gaziantep’e gelen çift çocuklarını dada ve babaanneliren bırakıp Japonya’da döndü. Ancak iddiaya göre çift, Japonya’da anlaşmazlık yaşadı. Anne bunun üzerine Japonya’daki çocuklarını almak istedi. Başaramadı. Bunun üzerine avukatıyla birlikte Gaziantep‘e gelip Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu.
Mankeme çocukların Japon anneye verilmesi yönünde karar aldı. Baba Gazi Saman’ın ailesi çocukları vermemekte diretince polis 8 Şubat Mahallesi’ndeki evin kapısına dayandı.
Evdekiler bir saat boyunca kapıyı açmadı. İtfaiyenin merdivenli aracı ve çilingir çağırıldı. Polis itfaiye ekipleriyle birlikte dördüncü kata çıkıp balkondan içeri girmeye kalkınca Gazi Saman’ın bir yakını ekipleri kendisini aşağıya atmakla tehdit etti. Kapının açılmasıyla eve giren polis, çocukları alırken aile ortalığı birbirine kattı. Saman ailesi çocukları polis otosundan almaya çalışırken de aile üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı.
Japonya’da bulunan ve ailesinin telefonla ulaştığı Gazi Saman, gazetecilerden çocuklarının annesine teslim edilmemesi için yardım isterken, “Çocuklarımı Türk geleneklerine göre yetiştirmek istiyorum. Hile ile çocuklarımı almak istiyorlar” diye konuştu.
Çocuklar daha sonra Çocuk Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Şubeye gelen Saman ailesinin avukatı çocukların, sahte evrakla alındığını öne sürdü. Babaanne Ayşe Saman da, “Japonların hakkı var da, bizim hakkımız yok mu?” diye isyan etti. Çocuk Polisi’ndeki işlemlerinin ardından, iki çocuk da annelerine teslim edildi.

Şehrin Japonya’da namı kötü
Saman çiftinin yaşadığı, Gaziantep-Japonya hattında yaşanan üçüncü çocuk krizi. Daha önce iki Japon anne daha çocuklarının Gaziantep’de alıkonulduğunu söyleyerek şikâyetçi oldu. Ancak iki anne de çocuklarına kavuşabilmiş değil.