Japon mühendisi intihar ettiren 'çatlak' Türk malı!

Japon mühendisi intihar ettiren 'çatlak' Türk malı!
Japon mühendisi intihar ettiren 'çatlak' Türk malı!
İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü'ndeki halatın kopmasından kendisini sorumlu tutarak intihar eden Japon mühendis Kishi Ryoich, bir çok sırrı da beraberinde götürdü. Ryoichi'nin halatın kopmasına sebep olan, Türkiye'de imal edilen bağlantı noktasındaki çatlağı birkaç gün önce gördüğü, bu yüzden cumartesi günü olmayan fırtınayı gerekçe göstererek çalışmaları durduğu iddia ediliyor.

RADİKAL - İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’nde cumartesi günü, geçici yol montajı yapılan ‘catwalk’ (kedi yolu) halatlarından birinin kopmasından kendisini sorumlu tutarak intihar eden Japon mühendis Kishi Ryoichi birçok sırrı da beraberinde götürdü. Ryoichi’yi intihara götüren halatın kopmasına sebep olan bağlantı malzemesindeki çatlağının fotoğrafları ortaya çıktı.

Hürriyet gazetesinden Murat Özgöl'ün haberine göre, bağlantı yerinde aşağıya doğru ilerleyen çatlağın, görevli çalışanlar tarafından olaydan birkaç gün önce fotoğrafla saptandığı belirtildi. Kazadan sonra çekilen fotoğraflarda da bağlantı yerinin halatın ağırlığı taşıyamadığı için kağıt gibi yırtılıp koptuğu görüldü. Köprü inşaatının, kopan bağlantı yeri dahil bazı parçalarının Türk firmaları tarafından imal edildiği, kedi yolunun montajının yapıldığı halatların ise yurt dışında imal edilip Türkiye’ye getirildiği belirtildi.

DİĞER HATTIN DURUMU

Uzmanlar, İzmit Körfez Geçişi Köprüsü inşaatında cumartesi günü doğu yönündeki hattın kopmasıyla, ağırlığın batı yönündeki hatta baskı yaptığını vurguladı. Bağlantı yerlerinin aynı malzemeden ve aynı firma tarafından yapıldığına dikkat çeken uzmanlar, bu durumun her gün 100’ün üzerinde irili ufaklı akaryakıt, LPG tankeri, kuru yük gemileri ve Gölcük Deniz Üssü’ne gidip gelen savaş gemileri için tehlike oluşturduğuna dikkati çekti.


MÜHENDİS ÇARESİZ KALDI

Japon mühendisin, her biri 8’er ton ağırlığında toplam 14 halattan oluşan ‘kediyolu’ bağlantı yerinde birkaç gün önce meydana gelen çatlağı gördüğü ve çaresiz kaldığı ileri sürüldü. Köprü inşaatında çalışan personele cuma günü ‘Cumartesi günü büyük bir fırtına olacakmış, çalışma yapmayacağız, kimse gelmesin’ duyurusu yapıldığı belirtildi. Tamamlandığında İstanbul-İzmir karayolu yolculuğunu 3.5 saate indireceği belirtilen 377 kilometrelik otoyol projesinin en önemli geçiş noktası İzmit Körfez Köprüsü’ndeki çalışmalar heyecanla izleniyordu. Her aşaması haber konusu olan, şubat ayından itibaren de iki yaka arasında kılavuz kablolar çekildikten sonra ‘kediyolu’ olarak adlandırılan geçici yürüyüş yolu montajına başlanan köprüden Haziran ayında yürüyerek geçmenin planları yapılıyordu. Ancak geçen cumartesi günü köprüde iki yakayı birleştiren, mühendis ve işçilerin geçici yol montajının yapıldığı ‘kediyolu’ bir kazaya sahne oldu. Her biri 8’er ton ağırlığında 14 kablodan oluşan hat Yalova Hersek Burnu tarafındaki ayağın üst bağlantı yerinden koptu. Dünyanın dördüncü büyük asma köprüsü olacak İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü’ndeki bu kaza başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olmak üzere yüklenici firmada da büyük şok etkisi yarattı.

BİR KAÇ GÜN ÖNCE ÇATLAMIŞ

Japon mühendis Kishi Ryoichi’nin, her biri 8’er tonluk 14 çelik halattan oluşan ‘catwalk- kediyolu’ montajı yapıldığı için ağırlığı daha da artan doğu yönündeki hattın bağlı bulunduğu Hersek Burnu’ndaki bağlantı yerindeki çatlağı birkaç gün önceden gördüğü ileri sürüldü. Fotoğrafları çekilen bu çatlağı Kishi Ryoichi’nin ilgili birimlere bildirip bildirmediği henüz öğrenilemedi. Olayın ortaya çıkmasıyla uzmanlar tarafından yapılan teknik incelemelerde meydana gelen çatlağın ve aynı yerin koptuktan sonraki fotoğrafları da dosyaya konuldu. Ancak Japon mühendis Kishi Ryoichi’nin bu çatlağı bildirmiş olsa çok geniş önlemler alınabileceği, mühendisin korku ve panikle kararsızlık içinde kalmış olabileceği ileri sürüldü. İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü inşaatında ayaklar üzerinde cumartesi gününden bu yana çalışma yapılmıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın da yapılan değerlendirmelerin ardından açıklama yapması bekleniyor.


Fırtına gerekçe gösterilmiş

Japon Mühendis Kishi Ryoichi çatlağı gördükten sonra, yaklaşık 150 metre yüksekte sayıları 30 ile 50 arasında değişen personelin hayatını riske atmamak için, havanın fırtınalı olacağı gerekçe gösterilerek cumartesi günü çalışma yapılmadı. Meteoroloji raporlarında cumartesi günü havanın yağmurlu olacağı belirtilip fırtına uyarısı olmamasına karşın, personele cuma günü yapılan ‘Meteoroloji raporuna göre cumartesi günü fırtına olacakmış. Yukarıda çalışacak personeli taşıyacak tekneler ayaklara yanaşamayabilir ve yukarıda çalışmak da tehlikeli olur’ duyurusuyla işe gelmemeleri istendi.

PROJEDE GECİKME OLACAK

Körfez Köprüsü'nde diğer geçici yol da indirilecek, birçok metal malzeme yurt dışında yapılacak bu nedenle köprünün açılışı 5-6 ay gecikecek. Kediyolunun bağlantı yerinden kopmadan önce fotoğrafları da ortaya çıkarken, uzmanların yaptığı son değerlendirmelerin ardından diğer hattın da tehlike yaratması nedeniyle kontrollü bir şekilde indirilmesine, kopan bağlantı yerleri dahil birçok metal parçanın yurt dışında imal edilmesi kararlaştırıldı.

PARÇALAR YURT DIŞINDA YENİDEN YAPILACAK
Bu arada Körfez Köprüsü'nde meydana gelen bu kopmanın ardından incelemeler devam ederken, kopan hattın diğer hatta da baskı yapması, ayrıca kopan bağlantı yerindeki malzemenin de aynı yerde imal edilmiş olması nedeniyle buradaki birçok metal parçaların iptal edilip yenilerinin yapılacağı öğrenildi.

Öncelikle, altından her gün Donanma Komutanlığı'na bağlı savaş gemilerinin yanı sıra başta Tüpraş olmak üzere burudaki petrol işleme ve depolama tesislerine petrol LPG ve kimyasallar getiren tanker ve kuru yük gemilerinin geçtiği köprüde batı yönündeki hat, önümüzdeki günlerde kontrollü bir şekilde indirilecek. Bu tarih daha önceden duyurulup çalışmalar sırasında İzmit Körfezi'ne gemi giriş çıkışı geçici süreyle durdurulacak. Şu anda halen kopma riski taşımasına rağmen, Köprü'nün ayakları altından su altındaki kediyolu ve kabloların zarar veremeyeceği bir hat üzerinden geri geçişlerine izin veriliyor. Tehlike yaratan hattın indirilmesinin ise hazırlıklar tamamlandıktan ve önlemler alındıktan sonra yapılacak.

AÇILIŞ 5-6 AY GECİKECEK
Japon mühendisin canına kıymasına yol açan bu olayın on milyonlarca dolarlık zarara yol açtığı, kopan bağlantı yerindeki metal bölümler başta olmak üzere buradaki birçok malzemenin sökülüp yurtdışında yenilerinin yapılıp getirilecek monte edileceği öğrenildi. Ancak bunun mühendislik çalışmaları, siparişi, imalatı ve Türkiye'ye getirilmesi uzun zaman alacağından, Körfez köprüsü daha önce planlanan bu yıl sonunda açılamayacak. Muhtemelen birkaç aylık gecikme ile 2016 yılı ortalarına sarkacak.


  http://www.radikal.com.tr/1320912132091211

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Utanmıyomusunuz - user1049251

  Bu yorumları okudukça üzülüyorum ya.Bu kadar peşin hüküm verilirmi haberi yazan ne dediyse hemen evet türk firmalarındandır,yok efendim japonlar müthiş insanlar bizim gibi namussuz değiller filan.Kardeşim sen nasılsan başkasınıda öyle görürsün lafı geveleme şimdi.İntihar bizim kültürümüzde yoktur üstüne anıttı dikecek birisi nereliyse kendisi oraya gitsin oraya diksin.Madem bilip bilmeden yorumlar yapılıyo bende diyorum ki köprünün bağlantı noktaları yanlış hesaplanmış yerleştirilen halat uçları dayanamamış parçalanma yaşanmış tabi bunu gören japon milyarlık işi batırdığını anlayınca intihar etmiş,yani kolay yolu seçmiş gerçeklerle yüzleşmek istememiş.Ne kadar kolay değil mi insanlara iftiralar atmak.

  İnsan - cem_ozgen

  Buparçayı imal eden şirketten bir acıklama henuz gelmedi uc maymunu oynamaya devam ediyorlar ama bir japon muhendis hata bende diye intihar etti bu nasıl bir ülkedir bu nasıl bir toplumdur hiç bir reaksiyon yok ....

  DEVAMI-2 Mutlu Yücel - user913985

  Duyduğumu anlatayım. TOYOTA firması sahibinin bir tek oğlu varmış. Bu varis sınavlarda yeterli başarıyı gösteremediği için bu firmanın başına geçmesine devlet izin vermezmiş. Her ne kadar firma sana ait de olsa, devlet olarak ta, burada çalışan binlerce işçinin işsiz kalmasının sorumluluğu var denirmiş. Özetle, kendi şirketinin başına geçmesine bile müsamaha göstermeyen, vatana, millete yapılan haksızlığın en büyüğü torpil olarak gören bir düzenleri var. Bizde de, torpil bulup hak etmediği yerlere gelenler için, helal olsun, adamını buldu işini yaptı diyen, haksızlığa prim vermiş bir düzenimiz, düzenimizin yetiştirdiği bir toplumumuz var. Öyle olduğu içindir ki,o eksikliğimiz diskalifiye içindir ki, Ne Mutlu Türk üm,Allah ın ne sevilen kuluymuşum ki Müslümanım, diye söylenir dururuz.

  BİZDE DE BİR İNTİHAR EDEN İNSAN OLSA DA ONUN MEZARINI ANIT YAPSAK OLMAZ MI?Mutlu Yücel - user913985

  Her sabah, Doğruyum, çalışkanım, varlığım Türk varlığına armağan olsun,, diye yemin ettirerek birbirimizi kandırmak yerine ,gerçek demokrasiyi tesis ettirip demokrasi havasını teneffüs eden,insanları,yurdunu dünyayı seven sanla şerefle yaşamayı düstur edinen, sağlam karakterli bir nesil yetiştirseydikte,bu nesil içinden, yanlışlığa düşmüş bir belediye başkanı, belediye başkanına görev veren siyaset sorumlusu, bir bürokrat, yaptığı yüzlerce evi depremde yıkılan bir müteahhidimiz, Soma faciasına neden olan ve bu maden dünyanın en güvenilir madeni diyen, bir sorumlu ve ya bir bakanımız, bağlantı parçasını yapan firma sorumlusu, bir gemi, bir yol inşaatının sevk ve idaresinde görevli olup hata yapan ve o mevkie de torpille gelen ve de torpil olan bir tek insan, bir tek milletvekili de intihar etse de biz de, ırkımız dinimiz cinsimiz cibilliyetimizle övünsek, yakışıksız mı kaçardı?

  Japon'un Ahlakı - Hüseyin Deniz Demir

  Dindarlık eşittir Ahlaklı olmuyormuş öğrendik, rahmetli Japon mühendis bunu dahada perçinledi. Bu ülkede bir kaç saat için de 301 insan öldürüldü bir gecede en az 1000 çocuk babasız kaldı. Hiç bir sorumlu istifa etmediği gibi birde halkı tekmelediler. insafsızoğulları devleti sanki burası.

  çanakkale köprüsünde kaza ve Japon mühendisin intiharı. - user500121

  Köprü inşaatının, kopan bağlantı yeri dahil bazı parçalarının Türk firmaları tarafından imal edildiği, kedi yolunun montajının yapıldığı halatların ise yurt dışında imal edilip Türkiye?ye getirildiği belirtildi. Bir haberci olarak yukarda geçen ürünün Türk firmaları tarafından yapıldığını üstüne basarak yayınlamanız son derece yanlış bir haber .Ürün ne olursa olsun ürün belli spesifik çelik özellikli ve teknik resmi verilen bir üretimdir dolayısıyla kaza sonrası yapılacak testler sonuçlanmadan böyle bir yazı yazmak sizin konunuz değildir.Her taraftan sıkştırılan bir Türkiyemiz var birde siz böyle yayınlar yaparsanız işimiz var.

  - momentum

  Allah insana ya siyaset ya da teknik becerisi veriyor. İkisi bir arada bulunmuyor, ne ilginç. Bu topraklarda Roma, Bizans ve Osmanlı'dan beri siyaset geçerlidir. Bunlar büyük ölçekli siyaset toplumlarıdır. Teknik işleri ise, boyun eğdirilmiş halklar yaparlar: hekimler Yahudidir, madenciler Saksonyalıdır. Bizim toplumlarımızın okumuşları hep siyasetçidir: onun doktoru da, mühendisi de, meteoroloji uzmanı da hep siyasetçi olarak yetiştirilir. N'olcek bu memleketin hali diye sorulur kendilerine, onlar da, ben ne bileyim, ben işim kablo bağlantısı yapmak demeyi acizlik sayarlar. Kitaplar, gazeteler, yayınlar, siteler, formlar, meslektaş muhabbetleri hep siyaset içerir. Doktorlar doktorluk konuşmaz. Mühendisler de intihar etmez, oda seçimlerini konuşur. Siyaset yüceltilir, meslekler ve uzmanlıklar küçümsenir. Meslek okullarına, uzmanlık kurslarına, branşlaşmaya kuşku ve küçümseme ile bakılır. Siyaset uzmanlığı iğdiş eder. İkisi birbirine terstir. Siyasetçi, uzmandan hoşlanmaz. Siyaseten yetişmiş kimseler, kendisine teknik ve etik sınırlar çizen meslek adamlarını sevmez. Onların okulunu, kursunu, akademisini sevmez. Siyaset bizim gibi toplumlar için Allah'tan bir beladır.