Japonya'da seçmenler arasında 1 Kasım kavgası: 12 yaralı

Japonya'da seçmenler arasında 1 Kasım kavgası: 12 yaralı
Japonya'da seçmenler arasında 1 Kasım kavgası: 12 yaralı
Tokyo'da 1 Kasım seçimleri için oy kullanmaya giden seçmenler arasında kavga çıktı. 12 kişi yaralandı. Japon medya kuruluşları kavganın "Türk ve Kürt gruplar" arasında çıktığını iddia etti.

RADİKAL - Türkiye 'de 1 Kasım'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri için yurtdışında oy kullanma işlemi sürerken, Japonya'nın başkenti Tokyo'da Türk vatandaşı seçmenler arasında kavga çıktı.

AFP'nin haberine göre; Türk Büyükelçiliği önünde yaşanan kavgaya polis müdahale etti.

Neden çıktığı henüz bilinmeyen kavgada en az 2'si polis en az 12 kişi yaralandı.

"TÜRK VE KÜRT GRUPLAR..."

Japonya’nın önde gelen medya kuruluşlarından NHK’ya göre, “1 Kasım genel seçim için oy kullanmak amacıyla Türk Büyükelçiliği önünde bekleyen, Tokyo’da yerleşmiş Türkler arasında çatışma patlak verdi.

NHK, "Tokyo polisi, ilk itiş kakışın bugün (yerel saatle) saat 07.00 civarında, 09.00’da başlaması öngörülen oy verme işlemleri öncesi insanlar Büyükelçilik önünde kuyruk oluştururken patlak verdiğini söyledi. Kürt ve Türk gruplarının çatıştığını söylediler ama asıl nedeni bilinmiyor” ifadelerini de kullandı.

Japonya Dışişleri Bakanlığı'nın rakamlarına ülkede 3 bin 600 Türk vatandaşı yaşıyor.


Türkiye'de 1 Kasım'da düzenlenecek 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Çin'de oy kullanma işlemi başladı.

YURT DIŞINDA OY KULLANMA İŞLEMİ BUGÜN SONA ERİYOR

Yurt dışında kurulan sandıklara oy atma işlemi bugün saat 21.00'de sona eriyor. Bu sürede oy kullanamayan seçmenler dilerlerse gümrük kapılarında 1 Kasım Pazar günü saat 17.00'ye kadar oylarını atabilecek.

1 Kasım'da yapılacak TBMM 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yurt dışında kayıtlı 2 milyon 898 bin 924 seçmenin oy kullanması amacıyla 54 ülkede 113 temsilcilikte sandık kurdu.