Japonya'dan gönderilen fotoğraf Balat'ta kapkaç zanlısı yakalattı

Türkiye âşığı Japon yazarın, Japonya'dan gönderdiği iki fotoğraf sayesinde, İstanbul Balat'ta iki kişi kapkaç zanlısı olarak yakalandı.

İSTANBUL - Türkiye âşığı Japon yazarın, Japonya'dan gönderdiği iki fotoğraf sayesinde, İstanbul Balat'ta iki kişi kapkaç zanlısı olarak yakalandı. Zanlılar, Türkiye hakkında çok sayıda kitap yazan ve yeni kitabı için bol bol fotoğraf çeken Sachiko Shibusawa'nın hafıza kartına takıldı.
Shibusawa, Fatih Balat'ta bir yandan fotoğraf çekip bir yandan not alırken 'kapkaççı'ların hedefi olmuştu. Çantasını yanına sokulan iki kişiye kaptıran kadın yazar çevredekilerin yardımıyla Şehit Tevfik Erciyas Karakolu'na yönlendirildi. Shibusawa, içinde bir miktar para ve fotoğraf makinesi bulunan çantasını çaldırdığını kayıtlara geçirttikten bir gün sonra ülkesine döndü. Asıl sürpriziyse, kapkaça uğramadan az önce dolduğu için çıkarıp cebine attığı hafıza kartındaki görüntüleri açınca yaşadı. Kendisine saldıran iki kişi, bilgisayar ekranından ona bakıyordu!
'Mr Aslının Aynısı'
Fotoğrafları bastıran Shibusawa, kendisine verilen tutanaktaki polislerin adına karakola yolladı. Hatta Türkçeyi pek iyi bilmediği için üçüncü polisin adı yerine tutanakta yer alan 'Mister Aslının Aynısıdır' yazdı! Fotoğrafları alan polisse bir haftalık takibin ardından H.K. ve İ.Ç. isimli zanlıları önceki gün yakaladı.
Shibusawa'nın 'İstanbul'da Zaman Yavaş Yavaş Akıyor' adlı bir kitabı, ayrıca Osmanlı tarihini konu alan romanları (Haseki Sultan', '19. Yüzyıl Boğaz'da Günbatımı'), 'İstanbul'dan Gemiye Bindim', 'İstanbul'dan Otobüse Bindim' adlı gezi kitapları var. Shibusawa, THY'nin 'Merhaba' dergisinde ve Türk-Japon Dostluk Derneği'nin 'Anadolu Ajansı' adlı dergisinde de yazıyor.