Jaycee'nin 18 yıllık çadır hayatı...

Jaycee'nin 18 yıllık çadır hayatı...
Jaycee'nin 18 yıllık çadır hayatı...
Kaçırıldıktan 18 yıl sonra ortaya çıkan Jaycee Lee Dugard ve kızlarının 'evinin' pislik içinde olduğu görüldü. Polis, genç kadının kendisini kaçıran Garrido'nun her dediğini yaptığını anlattı...LONDRA - 11 yaşındayken Phillip Garrido tarafından kaçırılan ve 18 yıl boyunca Garrido’nun evinin arka bahçesindeki bir çadırda hapis hayatı yaşayan Jaycee Lee Dugard’ın yaşadığı çadırın içinden ilk fotoğraflar gün yüzüne çıktı. Dugard’ın 15 ve 11 yaşındaki iki kızıyla yaz-kış kaldığı çadırın girişinde, üzerinde ‘Welcome’ (hoşgeldiniz) yazan bir tabela asılı. Tabak, yastık, battaniye, lamba gibi eşyalar yerlerde. Ortam bir insanın yaşamayacağı kadar pis ve dağınık.

Stockholm sendromu olabilir
Jaycee’nin okumayı ve film seyretmeyi sevdiği düşünülüyor. Çünkü her yerde kitaplar ve DVD’ler var. Ayrıca evde, çok sayıda kedi şeklinde biblo, kedilerle ilgili kitap ve objelere de rastlanmış. 1000 parçalık kedi yapbozu da Jaycee ve kızların kedileri sevdiğini gösteriyor.
Polis, Jaycee’nin 11 yaşındayken ‘beyin yıkama’ yöntemiyle kandırıldığını düşünüyor. Polis ayrıca Jaycee’nin kendisini kaçıran Phillip Garrido’ya karşı hayranlık beslediğini, ondan korktuğunu ve söylediği her şeyi yerine getirmiş olduğunu da anlatıyor. Sağlık muayenesi devam eden Jaycee’nin yıllar sonra annesini gördüğünde söylediği ilk söz, “Merhaba anne, benim çocuklarım var” olmuştu.
Polis sözcüsü Clint Van Zandt, Jaycee’nin ‘Stockholm sendromu’ olarak bilinen ‘rehine sendromu’nu yaşadığını düşünüyor. Stockholm sendromu, rehinenin kendisini rehin alan kişiye zamanla alışarak, sevgi, empati ve zamanla aşk duyguları hissetmesine verilen ad. Zandt, genç kadının asıl hapis hayatını beyninde yaşadığını söyleyerek, “Eski hayatını, asıl kimliğini ve ailesini hatırlıyor ama Garrido’yla yaşamayı kendisinin seçtiğini, Garrido’nun suç işlemediğini, ortada suç varsa bunun kendisine ait olduğunu söylüyor” diyor.
Jaycee’nin üvey babası Carl Probyn de, Jaycee’nin akli dengesinin yerinde olmadığını, genç kadının Garrido’yla evli olduklarını sandığını söylediğini anlatıyor. Jaycee şu anda Kuzey Kaliforniya’da adı açıklanmayan bir klinikte annesi ve üvey kız kardeşiyle beraber tedavi oluyor.

‘İstese kaçardı ama mutluydu’
49 yaşındaki komşu Mike Rogers arka bahçede yaşanan tuhaf bir olayı anımsıyor: “O zaman anlam verememiştim, şimdi anlıyorum. Bir gece bahçeden sesler geldiğini duydum. 10 adam bira içip kahkaha atıyor, sırayla çadıra giriyordu. Girenler bir süre sonra çıkıyor, bir diğeri giriyordu.”
Garrido, Jaycee’nin hiç yakınmadığını söyleyerek, kendisine işlerinde yardımcı olduğunu anlattı. “İstese kaçabilirdi, dış dünyayla bağlantısı vardı” diyen Garrido, “Benimle mutluydu, dini yayınımı hazırlamamda yardımcı olurdu” dedi.
Garrido’nun babasıysa oğlunun LSD yüzünden bu hale geldiğini söylüyor: “Motosiklet kazasında başından yaralandı, ağrılar yüzünden uyuşturucu kullanmaya başladı. Beyninin sol tarafında hasar kaldı. Sık sık Tanrı’nın sol taraftan doğru kendisiyle konuştuğunu söylerdi.” Garrido 1976’da Katherine Callaway adlı kadını kaçırıp tecavüz etmişti. (The Daily Mail)