'Jenerik' AB'yi tatmin etmedi

AB yetkilileri, veri korumanın 2005'ten başlamasına ve 2001 sonrası jenerik (eşdeğer) ilaç üretimi için başvuran 400 firmanın muafiyetine tepki verdi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türkiye ile AB arasındaki ilaç krizi derinleşiyor. AB'ye 2001'den itibaren ilaçta veri koruma uygulayacağını taahhüt eden Türkiye'nin, 2005 öncesindeki başvuruları muaf tutma girişimi AB'nin tepkisini çekti.
AB yetkilileri, 2001'den 2005'e kadar yapılan jenerik ilaç ruhsatı başvurularının muaf tutulmasının nedenlerini araştırmak için Ankara'da Sağlık ve Maliye bakanlıkları ile Türkiye'deki IMF temsilcileriyle toplantı yaptı. Bu toplantılar sonrasında Sağlık Bakanlığı'nın 'geçerli' açıklamalarda bulunmadığını savunan AB yetkilileri, 2001'den sonra jenerik ilaç üretimi için yaklaşık 400 firmanın başvurduğunu öğrendi ve bunların muafiyetine karşı çıktı.
İlaçta veri koruma uygulamasının 2005'te başlatılması durumunda 2001'den sonra yapılan başvuruların kabul edileceğini ve ilaç pazarında güvensizliğin 'pompalanacağını' anlatan AB'li diplomatlar, "Türkiye, şeffaf bir AB pazarına girmek için kendi attığı adımları da böylelikle baltalamış olur. Bunu da tüm yetkililere anlattık. Birkaç firma kazanç sağlayacak diye Türkiye'nin imajını zedelemek yanlış olur" yorumunu yaptı. AB diplomatları, AB'nin Türk hükümetine duyduğu güvenin zedeleneceğini de öne sürdü.
AB yetkililerine göre Türkiye'nin 2001-2005 arasındaki başvurulara muafiyet getirmesi halinde yaşayacağı sorunlar şunlar:

 • Uluslararası şirketler Türk pazarına güvenini kaybedecek.
 • 2001-2005 arasında jenerik üretim için yasal izin alan firmalar, 2005'ten sonra başvuranlar karşısında öne geçecek.
 • AB hukukuna ters düşülecek.
  Yerli-yabancı kapışması
  "Yerli sanayi böyle korunmaz. 2001'den sonra yapılan başvuruların reddini istedik. Türk hükümeti, ilaç sektörü için güvenilir bir pazar yaratmak istiyorsa bunu yerine getirmeli" diyen yetkililer, çokuluslu ilaç şirketlerinin, kendilerine yılda yaklaşık 800 milyon dolar kaybettiren 'veri imtiyazı'nın bir an önce devreye girmesi için bastırdığını vurguladı.
  Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise AB'nin 'gereksiz dayatma ve şüphe' içinde olduğunu savunuyor.
  Yetkililer, Finlandiya, Yunanistan, İtalya, Portekiz ve İspanya'nın ilaçta patent yasaları dahi olmadan AB'ye üye olduklarına, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya gibi yeni üyelerin de veri imtiyazını tam üyelikten birkaç yıl önce yürürlüğe koyduklarını belirtiyor. Türk yetkililer, "Ulusal ilaç endüstrisi veri imtiyazına karşı değil ancak makul bir geçiş süresi ekonominin sarsılmaması ve halka yeni yükler bindirilmemesi açısından çok önemli" dedi.


  • http://www.radikal.com.tr/7340217340210

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.