Jenkins: Ergenekon otoriterliğin temelini attı

Jenkins: Ergenekon otoriterliğin temelini attı
Jenkins: Ergenekon otoriterliğin temelini attı
Binlerce sayfayı bulan Ergenekon iddianamelerini okuyan nadir isimlerden olan İngiliz gazeteci Gareth Jenkins Ergenekon davasını yorumladı: Davanın kurbanı iki grup var. Gruplardan biri soruşturmayı yürütenler tarafından doğrudan hedef alınanlar. Diğer grup ise gerçek derin devletin kurbanlarından oluşuyor

Radikal.com.tr - Gerçek ile Fantezi Arasında: Türkiye ’nin Ergenekon Soruşturması” isimli raporun yazarı Jenkins’a bundan altı yıl önce başlayan Ergenekon soruşturmasını, Türkiye’de değiştirdiklerini, “derin devlet açığa çıkarıldı” iddialarını, dünyadaki örnekleri BBC Türkçe servisinden Rengin Arslan’a anlattı. Söyleşi şöyle:

- Dava için soruşturmanın açılmasının üzerinden 6 yıl geçti. Siz Türkiye için bu 6 yılı nasıl değerlendiriyorsunuz? Dava ülkenin siyasi iklimine nasıl yansıdı? Neleri değiştirdi?

GARETH JENKINS: Ergenekon soruşturması ilk başladığında pek çok kişi soruşturmayı yürütenlerin iddialarını ön kabul yoluyla algılamaya hazırdı. Türkiye komplo teorileri ile dolu ve derin devlet olarak bilinen Gladyo tarzı bir ağ Türkiye’nin modern tarihinin bir gerçeği.  Dolayısıyla insanlar yerleşik fikirlerini Ergenekon soruşturmasına yansıttı. Pek çoğu dosyanın kendisine bakmadı. Bununla birlikte, yıllar geçtikçe hem Türkiye içinde hem Türkiye dışında davaya yönelik algı büyük ölçüde değişti. Şimdilerde davada, en azından derin bir çatlak olduğunu bilmeyen birini bulmanız çok zor. Sanırım pek çok kişi artık davanın siyasi motivasyonla üretilmiş olduğunu anladı. Ergenekon soruşturması, şu an Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir iktidar mücadelesine girmiş olan Fethullah Gülen hareketinin üyeleri tarafından yürütüldü. Yine de Ergenekon davası, hukukun üstünlüğünün nasıl görmezden gelinebileceğini ve Türkiye basınının baskı, kibir ve bazı mensuplarının ilkesizliği nedeniyle nasıl kontrol altına alınabileceğini göstererek Erdoğan’ın gittikçe otoriterleşen yönetim biçiminin temellerini attı. Eğer insanlar Ergenekon davasının başında, davanın gerçeklerine bakmayı başarsalardı ve hukukun üstünlüğü ve aynı fikirde olmadıkları insanların hakları için ayağa kalksalardı, bugün Ankara ’da böylesine otoriter bir rejim ile karşı karşıya olmazdık. Yüzlerce sanığı ve bu kadar sıra dışı iddia ve suçlamaları içeren her dava, hem davanın taraftarlarını hem de ülkenin hukuk sistemini yargılamakla son bulur. Bu Türkiye ve Ergenekon soruşturmasının taraftarları ve destekçilerinin kötü şekilde başarısızlığa uğradığı bir sınav.

–  Sizce Ergenekon Terör Örgütü adında bir örgüt yapılanması var mı?

GARETH JENKINS: Ergenekon iddianameleri, her siyasi şiddet eyleminden sorumlu olan hiyerarşik, merkezi olarak idare edilen ve Türkiye’nin modern tarihindeki her militan grubu yönetmiş; aynı zamanda nükleer, kimyasal ve biyolojik silahları uluslararası piyasaya satmaya hazırlanan bir örgüt suçlamasına yer veriyor. Tabii ki böyle bir örgüt yok. Ergenekon iddianameleri çok uzun, muhtemelen kasten böyle. Sağduyusunu yitirmemiş, iddianameleri okuyup böyle bir örgütün gerçekten var olduğuna inanan herkese karşı bunu savunurum.


'DERİN DEVLETLE HESAPLAŞMA'


- Ergenekon davası geniş bir kesim tarafından derin devletle hesaplaşma olarak görüldü, görülüyor. Sizce dava bunu başardı mı?
GARETH JENKINS: Derin devlet Türkiye modern tarihinin bir gerçeği. Ergenekon soruşturması başladığından beri, davayı destekleyenler, bunun derin devleti hedef aldığı iddia etti. Ancak Ergenekon iddianamelerini okuduğunuzda, niyetin bu olmadığı açık olarak ortaya çıkıyor. Derin devlet özerk ve yarı özerk çete ve grupların dokunulmazlık içinde faaliyet yürütmesiydi. Bu da Ergenekon soruşturması başlayana kadar hemen hemen ortadan kalkmıştı. Ergenekon davasının kurbanı iki grup var. Gruplardan biri soruşturmayı yürütenler tarafından doğrudan hedef alınanlar; özellikle açık şekilde absürt suçlamalar ve üretilmiş “delillerle” suçlanan ve tutuklananlar. Diğer grup ise gerçek derin devletin kurbanlarından oluşuyor. Örneğin 1990’lı yıllarda Güneydoğu’da binlerce kişi ölüm mangaları tarafından öldürüldü. Onlar ve aileleri için adaleti sağlamak üzere hiçbir girişimde bulunulmadı. Ergenekon soruşturmasının en korkunç taraflarından biri de gerçek derin devletin bu kurbanlarının, davayı kendi siyasi amaçları için yürütenler tarafından kullanılmasıdır. Bu aynı zamanda, sevmedikleri insanları hedef aldığında Ergenekon davasını destekleyen ve arkadaşlarını hedef aldığında eleştiren; fakat gerçek derin devlet tarafından işlenen suçlar yüzünden adalet bekleyen insanlara hiçbir ilgi göstermeyen “liberal entelektüellere” de uzanıyor.FARKLILIKLAR, BENZERLİKLER- Ergenekon’da toplumun farklı kesimlerinden, farklı düşüncelere sahip kişiler yargılandı. Sizce bu isimlerin ortak bir noktası nedir?

GARETH JENKINS: Ergenekon davasında yargılananların paylaştıkları tek özellik, hepsinin Gülen hareketinin gerçekten veya öyle algılanan karşıtları veya rakipleri olması. Davayı kimin yürüttüğüne işaret eden başka pek çok kanıt var ama sadece suçlananların isimlerine bakmak da yeterli. Solculara yönelik kötü muameleyle ünlü sağcı eski emniyet müdürü Hanefi Avcı ile sosyalist gazeteci Ahmet Şık’ın aynı örgüte ait olabileceğini düşünen herkesin bir daha düşünmesi gerekir. Ama tabii ki, Avcı ve Şık, Gülen hareketi üyelerinin emniyet ve yargı sistemine nüfuz etmelerini ayrıntılandıran kitaplar yazmışlardı.

- Dünyada derin devlet ile hesaplaşmayı, darbe anlayışını yargılamayı hedefleyen diğer davalar ile Ergenekon davası arasında benzerlikler ve/veya farklılıklar neler?

GARETH JENKINS: Ergenekon soruşturması, diğer ülkelerdeki (İtalya’daki Gladyo gibi) gizli örgütlerin veya darbe ve askeri yönetim dönemlerinin samimi bir şekilde araştırılması yönündeki girişimlerin tam tersi yönden başladı.  Samimi bir girişim, detaylı ve kapsamlı araştırmalarla başlayan Güney Afrika’daki Hakikat ve Uzlaşma Komisyonuna daha yakın olurdu. Samimi soruşturmalar sonuçlara dayanır ve sabit gerçekler üzerinden hareket eder. Ergenekon davası bir paranoya ve soruşturma üzerindeki siyasi saiklerle şekillendi. Çıkarımsal değil, izdişümsel bir soruşturmaydı.


  http://www.radikal.com.tr/114492411449249

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @bernau - ohabey

  Daha onceki darbeyi yapan cinler ve perileri degildi. Kenan Evren yapti. Gulen "selam olsun Mehmetcige" diye Sizinti dergisi uzerinden darbeyi destekledi. Ozal darbe hukumetinde burokratlik yapti.

  Yorum=hakikat - Mevan-misafir

  Türkiyede virüs gibi oluşan/oluşturulan, daha çok devletin o Kemalist, ırkçılığı çağrıştıran Ulus devleti ürünü olan resmi ideolojisi kapsamında oluşturulan Resmi/Derin/Özerk/özgür Ergenekon-Derin Devlet vs. yapılarının yargılanmasına karşı tabi ki Sosyal Demokrat, Hakçı hukukçu herkes şapka çıkarmalıdır. Ancak mevcut davalarda söz konusu yargılama yöntemi ve uygulamaları adalete, hukuka ve modern devlete yakıştırılamıyor/eleştiriliyor ve kabul edilemez görüyor. Ergehekon ve benzeri oluşumların, özellikle 90'lı yıllarda özellikle Kürt vatandaşlara ve resmi ideolojiye muhalif bütün topluma yaptıkları zülumlerin hesabını mutlaka vermeli; ama herangi bir ideoloji ve intikam hırsına alet edilmemel. Ayrıca, Modern dünyaya karşı da Türkiye Devletini ve insanını rencide etmemeli. Kurunun yanında yaşı da yakmamalı. Unutulmasın, Adalet evrenseldir ve bir gün herkese de mutlaka lazım olacaktır.

  Derin devlet ve jitem - ismet65

  Derin devlet ve jitem Türkiye tarihinin bir gerçeğidir. 1990’lı yıllarda Güneydoğu’da binlerce kişi ölüm mangaları tarafından hunharca öldürüldü ve adına failli meçhul cinayetleri dediler. Ergenekon soruşturması başladığında, yakınlarını kaybeden binlerce kişi bu davadan umut beklediler ve bu davayı desteklediler. Fakat gelen aşamada bunun böyle olmadığını Kürtler gördü. Hükümet bu davaları kendisine karşı yapılan girişimleri yargılamasına dönüştürdü, yani 28 şubat intikamına dönüştürdü. Aralarında suçsuz insanlarda bulunuyor. Kürt halkı JITEM ve Ergenekon (eski adı kontrgerilla) olaylarının araştırmasını ve gerçek sorumluların yargılamasını halen bekliyor. Bunlar olmadan halen cinayetler devam eder ve Türkiye de demokrasi gelemez.

  Bravo Jenkins - bernau

  zaten daha evvelki darbeleri de cinler ve periler yapti!

  aziz - aliceylan

  ergenekonculari bir aziz yapmadiginiz kalmisti. insallah onu da bekliyoruz.

  Sahici ve güvenilir olması mümkün değil - enver altın

  Bu kişinin tespitlerine ve değerlendirmelerine güvenilebilir mi? Söyledikleri içeride ve dışarıda yaygınca dillendirilen spekülatif, klişeleşmiş iddiaları büyük ölçüde kapsayan tespitlerden, değerlendirmelerden ibaret. Gerçeklik değeri olmayan, önyargılı görüşler. Böylesi yorumlar ve yaklaşımlar yıllardır dile getirilir. Kimi dile getirenlerin isimleri bile unutulmuş durumda, epeydir ortalıkta gözükmüyorlar. Bu soruşturma ve dava süreci hükümet karşıtı propaganda için de önemli ölçüde kullanıldı. Bu kişinin dedikleri arasında bu anlamda sözler de var.

  İŞTE AKLI BAŞINDA TARAFSIZ - pispor

  bir yabancı gazetecini doğruları ama buna beyefendi şimdi kızar bu gazeteci hakkında ne yapacak bakalım Türkiye olsa ya patronuna der bu gazeteciyi kov yada kendi yandaş medyasında böyle gazetecilik olmaz derdi bu gazeteci İngiliz bilirsin İngiliz oyunu Osmanlı oyunundan beter sayın başbakan